W Polsce obowiązuje powszechny system zdrowotny, a w jego obszarze każdemu przysługuje prawo do bezpłatnej podstawowej opieki zdrowotnej.
W obręb podstawowej opieki zdrowotnej wchodzą liczne świadczenia lecznicze, zarówno ochronne, diagnostyczne, jak i medyczne.

Dokonanie doboru doktora, pielęgniarki, czy też położnej odbywa się przez wypełnienie stosownej deklaracji, którą zdobyć można w przychodni Medicus. Każdy, komu należy się świadczenie medyczne w ogólnej służbie zdrowia, ma prawo wybierać swojego doktora, pielęgniarkę, a również położną. Dobór jest ograniczony do tych fachowców, którzy mieszczą się w ubezpieczeniu zdrowotnym pacjenta. Lekarz pierwszego kontaktu, pielęgniarka, bądź też położna może być zmieniona za darmo jedynie dwa razy do roku. W przypadku zmiany miejsca pobytu, bądź zmiany doktora z przyczyn niezależnych od pacjenta opłata nie jest potrzebna.
medicus

Źródło: ab-ubezpieczenia.pl
Do zakresu czynności lekarza należy planowanie i dokonanie ochrony lekarskiej nad pacjentem w przychodni i w domu, a także koordynuje on udzielanie świadczeń zasadniczej opieki zdrowotnej. W owym celu współdziała z pielęgniarką, także położną, pielęgniarką środowiskową, również różnymi świadczeniodawcami w celu zrealizowania potrzeb zdrowotnych chorego.

Szklanka wody

Autor: Wonderlane
Źródło: http://www.flickr.com
Doktora POZ dla pociechy, czy też lekarza rodzinnego najodpowiedniej wyłonić i odwiedzać jeszcze przed urodzeniem.

Wyszukując dobrego doktora, jest możliwość spytać opiekunów innych maluchów, czy krewnych, znajomych, lub sąsiadów. Wybór lekarza podstawowej opieki zdrowotnej jest ogromnie ważny, bowiem od tego zależeć będzie poprawność opieki nad pociechą.