Do uleczenia nie każdej przypadłości trzeba iść do szpitala. Z wieloma możemy radzić sobie samodzielnie za pomocą domowej apteczki albo podstawowych lekarstw zakupionych w aptece.

Jeśli jednak nasza przypadłość to coś trochę poważniejszego, to powinniśmy wcześniej udać się do swej przychodni.
zabieg

Autor: Perspecsys Photos
Źródło: http://www.flickr.com
W tamtym miejscu spotkamy się z lekarzem POZ, zatem lekarzem pierwszego kontaktu. On może pomóc nam przy wszelkiego typu podstawowych przypadłościach i (w razie potrzeby) skieruje nas do doktora o konkretnej specjalizacji, na przykład chirurga czy też neurologa. Należałoby tutaj wspomnieć, że lekarz medycyny rodzinnej czy internista to specjalizacje lekarskie, czyli wyszkolenie danego fachowca. Z innej strony lekarz POZ czy też lekarz podstawowej opieki zdrowotnej to jedynie pełnione przez niego funkcje. Jeżeli interesuje Cię lekarz rodzinny Bolesławiec to miasto, w którym go znajdziesz. W praktyce mógłby to być internista czy też lekarz medycyny rodzinnej.
Aby umówić się na konsultację, często wystarczy jedynie wykonać telefon do rejestracji. Warto dodać, że w przychodni, w jakiej pracuje lekarz rodzinny, często są także gabinety lekarzy innych specjalizacji. W tego typu sposób pacjent może stosunkowo szybko załatwić parę spraw zdrowotnych jednocześnie. Należałoby tutaj dodać, że lekarz rodzinny widzi swojego pacjenta całościowo, uwzględniając stanu kompletnego ciała, psychiki i społecznego takiego chorego.

Jeżeli jest nim osoba mająca ból głowy czy z osłabieniem, doktor domowy przeprowadza ogólną kontrolę oraz ew. kieruje do konkretnego doktora.