„Szlachetne zdrowie…” – napisał w XVI wieku polski Jan Kochanowski. Jego słowa do dzisiaj wydają się być ważne, pomimo upływu lat. Zwykle jest bowiem tak, że nie dbamy o zdrowie, dopóki nie szwankuje.
Istnieje wiele chorób, które w ostatnim czasie stały się niejako chorobami naszej cywilizacji.

wypadki

Autor: Norio NAKAYAMA
Źródło: http://www.flickr.com

Dawniej na przykład mało kto był zbyt otyły czy miał cukrzycę. Dziś raczej jest to już norma, jak noszenie okularów. Znaczny procent ludzkości ma problemy ze wzrokiem, gdyż dużo czasu siedzimy wpatrzeni w ekran lub telewizor. Nasze oczy nie mają kiedy odpocząć. Wzrok psuje się już u coraz młodszych osób. Nawet przedszkolaki dzisiaj muszą nosić już okulary. Jednak o wzrok powinniśmy dbać niezależnie od tego, czy mamy okulary czy nie. Należy jeść dużo jagód i ryb, gdyż ich przyjmowanie korzystnie wpływa na nasz wzrok. Trzeba także troszczyć się o odpowiednie nawilżenie oczu i jeżeli mamy tendencję do przesuszania oraz łzawienia, to należy nabyć w aptece krople nawilżające albo sztuczne łzy. Wzrok – operacja zeza nfz – możemy również skorygować. Laserowy zabieg jest bezpieczny oraz nie ciągnie się długo. Dzięki niemu nie będziemy musieli już męczyć się codziennie z kontaktami lub okularami. Pamiętać jednak należy, że nie każdy ma możliwość poddać się zabiegowi i o tym zadecyduje okulista – centrum okulistyczne śląsk.

Wzrok jest jednym z naszych najbardziej potrzebnych zmysłów. Powinniśmy więc o niego troszczyć się i starać się, by dobrze służył nam do późnej starości, gdyż funkcjonowanie bez niego wydaje się być niezwykle skomplikowane.