O witaminkach z grupy B zazwyczaj mówi się łącznie. A tymczasem każda z owych witaminek zasługuje na uwagę.
W najwyższym stopniu prawdopodobnie witamina B12, zwana też kobalaminą.

basen

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu

Odpowiada ona głównie za harmonijny rozwój nerwowych komórek. Dlatego nazywana jest też witaminą dobrego humoru. Osłabia zaburzenia lękowe a także stany depresyjne. Wpływa również korzystnie na kości, a zwłaszcza na produkcję szpiku kostnego. Dzięki niej sprawniej funkcjonuje również przemiana materii. Ta cenna witamina uczestniczy również w wytwarzaniu czerwonych krwinek. Komu jej brakuje? Witamina B12 jest bardzo ważna dla działania całego układu. Dlatego gromadzi on ją. Każdy z nas ma zapas kobalaminy, starczający na mniej więcej 5 lat. To dlatego nie od razu po zmianie diety zauważamy oznaki jej deficytu.

Jeśli zainteresował Cię ten tekst, zobacz ten link – to bez dwóch zdań świetne opracowanie tej sprawy. Koniecznie to przeczytaj!

Niepokojące braki witaminy B12 zdarzają się przede wszystkim osobom, które przeszły na dietę wegańską. Witamina B12 jest głównie składnikiem mięsa i jaj. Organizm uruchamia wówczas wprawdzie nadzwyczajne procesy, umożliwiające częściowe odzyskiwanie witaminy B12, jednak po kilku latach jej deficyt i tak zaczyna być przez organizm wyczuwalny.

Na niedostatki tej witaminy narażone są też osoby, które mają kłopoty z jelitami albo żołądkiem – witamina (http://medycynanaturalna.pl/p,16,43,455-medverita_witamina_k2_mk7_vitamk7_200mcg_120kaps) ta absorbowana jest w jelicie cienkim, jednak do jej syntezy konieczne są enzymy wytwarzane przez Żołądek. Stąd – prócz diety jarskiej – najczęstszym powodem jej niedoboru będą stany zapalne śluzówki żołądka, zaburzenia flory jelitowej bądź pozostałe schorzenia jelit. Z kobalaminą mają również częstokroć problemy osoby starsze. Po 50.

roku życia jej wchłanianie w sposób naturalny będzie słabsze. Mięso wieprzowe, drobiowe, jaja – tam występuje witamina B12 tabletki z ową witaminą osiągalne są w aptekach stacjonarnych oraz internetowych.