Zaćma jest niezwykle groźna, prowadzi do mętnienia soczewki oka. Jest to w ogromnej większości sytuacji efekt starości, lecz niekiedy wynika to z tzw. wady wrodzonej. Na szczęście aktualnie zaćma nie znaczy od razu wyroku, ponieważ nowoczesne metody umożliwiają przywrócić ostrość widzenia i uwolnić osoby z tą dolegliwością od okularów.

zaćma operacja

Autor: Barka Tumska
Źródło: Barka Tumska
Zaćma: sprawdź najczęściej atakuje po 60-roku życia, ale i potrafi przydarzyć się we wcześniejszych latach.

Przedstawione tutaj newsy zaciekawiły Cię na tyle, że masz zamiar przeczytać więcej? Zapraszamy zatem do nowej strony. Tam oczekuje kompleksowe objaśnienie (https://apteka.sloneczna24.pl/preparaty-regulujace-poziom-cukru.html).

Jeśli zdarzy się zbyt wcześnie to prawdopodobnie przez różne czynniki, tj. uraz oka, kontakt oka z chemikaliami a także praca w warunkach szkodliwych. Na nasze nieszczęście, zaćma jest bardzo przebiegła, bo u każdego człowieka przebiega trochę inaczej. Niekiedy więc rozwija się długie lata, a innym razem postępuje bardzo szybko, ponieważ już w ciągu kilku miesięcy staje się wyjątkowo uporczywa.

Efekt to oczywiście gorszy wzrok. Całe szczęście łatwo ją rozpoznać. Na początku lekarz każe nam założyć szkła korekcyjne, jeśli nic nie dają, to oznacza, że być może obowiązkowa jest operacja. Najkorzystniej wykonać ją bardzo szybko, ponieważ jak zaćma operacja przynosi tu doskonale rezultaty. Zabieg jest skuteczny, prosty, nie pojawiają się po nim jakieś poważniejsze powikłania. Co istotne, można go przeprowadzić w sumie u każdej osoby.

Operację można wykonać dwojako: wewnątrztorebkowo oraz zewnątrztorebkowo. Pierwsza metoda jest starsza, odnosi się do usunięcia zmętniałej soczewki wraz z torebką, w jakiej się znajduje.

Dzisiaj częściej wykorzystuje się metodę druga, w jakiej zostawia się torebkę i do niej daje sztuczną soczewkę. To bardziej odpowiedni sposób, ponieważ tu wykorzystywane są najnowocześniejsze techniki, które zapewniają najlepsze rezultaty.