Kłopoty miedzy dorosłymi mogą się ukazać na wielu etapach związku. Na wstępie zwiemy to po prostu docieraniem się. Bywa to jednak jedynie zwyczajne usprawiedliwianie się.Zazwyczaj coś co nie pasuje nam w towarzyszu życia nie jest aż tak wielką kwestią. Wystarczy trochę rozsądku i empatii. Ale w tym całym codziennym szaleństwie bywamy głównie samolubami.

terapia małżeńska

Autor: Cordell and Cordell
Źródło: http://www.flickr.com
Sporo młodych par w obecnych czasach przechodzi coś, co nazywają kryzysami. Mamy również ich rozróżnienia – z powodu niedostatku funduszy, z powodu niezrozumienia lub z powodu rodziców. Tak naprawdę każdy argument jest dobry, aby się o niego skłócić. Poniekąd w tej całej złości nie zauważają oni, że odbija się to głównie na reszcie rodziny. I nawet nie jest tak kiepsko, kiedy ta część bliskich to teściowie albo rodzeństwo. Ale gdy młoda para ma potomków, a one bywają świadkami owego agresywnego nastawienia robi się serio nieprzyjemnie – na czym polega terapia par. Dzieciaki oglądają to i doznają ze zdwojoną siłą. Co wtedy zrobić? Dla rodziców mamy trochę opcji. Oni sami mogą zainteresować się tematem, takim jak terapia (poznaj szczegóły) par. Biorą w niej udział tylko rodzice i starają się oni wraz z ekspertem dojść do jakichś wyników. Nie poszukują winnych ale próbują znaleźć problem w sobie i go rozwiązać. Niekiedy jednak terapia par może wykazać, że kłopot jest głębiej i jest zbyt skomplikowany do rozwiązania. Wtedy można jednak zaangażować do kooperacji całą rodzinę. Może być to znacznie mniej łatwe do wykonania. Terapia rodzinna polega na konfrontacji z resztą rodziny, którzy mogą być, świadomie lub nie, sprawcami naszych kłopotów. Spotkania z rodzicami lub dalszą rodziną mogą mieć gwałtowny przebieg i niekoniecznie dobre zakończenie. Niejeden raz terapia -> terapia uzależnień wrocław <- rodzinna przynosi kolejne sprzeczki i pretensje. Ostatecznie jednak daje możliwość by wyrazić emocje i wyrzucić je z siebie. Dzięki temu atmosfera się oczyszcza, a nasze koligacje możemy zacząć budować od zera. No i poza tym fakt, że wszyscy są usatysfakcjonowani, bo mogli wesprzeć w rozwiązaniu danego problemu.

Takie terapie mogą okazać się niezmiernie wspierające.

Należy unikać wielkich kłótni przy potomkach, a czasami już zwyczajnie nie można przetrzymać. Wtedy lepiej wykrzyczeć się u specjalisty, a nie przy naszych dzieciach – czy terapia rodzinna jest skuteczna.