Dzisiaj mnóstwo osób interesuje się przeróżnego typu dyscyplinami sportowymi, toteż można mówić o tym, że sport stał się stałym elementem życia dla dużej części społeczeństwa. Należy także wspomnieć, że sport stał się zwyczajnie modny, o czym świadczy jego coraz częstsza obecność niemal we wszelkich mediach.

na treningu

Autor: J@YGS
Źródło: http://www.flickr.com
Największą zaletą takiego stanu rzeczy jest to, że stajemy się zdrowsi i bardziej odporni na różne choroby, w tym także te, które określane są mianem cywilizacyjnych. Rozsądnie uprawiany sport może stać się nie dość, że sposobem na życie, ale też czymś, co pomoże nam pięknie wyglądać i cieszyć się świetnym zdrowiem.

Jednym z najpopularniejszych sportów jest trening (zobacz nasze centrum treningu personalnego we wrocławiu) siłowy albo też jakakolwiek forma wysiłku na siłowni. Dużo słyszy się o zaletach poszczególnych typów treningu, warto zatem przyjrzeć się bliżej jednemu z najczęściej wybieranych.

trener

Autor: J@YGS
Źródło: http://www.flickr.com

Treningiem, który wybiera wiele osób, jest trening obwodowy, który u swoich podstaw ma w zupełności odmienne założenia, niż popularny wśród kulturystów trening dzielony. W praktyce zdarza się często, że po trening obwodowy sięgają osoby początkujące, chcąc oswoić ciało z ciężarami i zmusić je do regularnego wysiłku, a jednocześnie chronić się przed kontuzjami, które spotykają każdego, kto zaczyna bez koniecznej w tym sporcie pokory.

Osoby właśnie rozpoczynające swą przygodę z siłownią muszą widzieć, że zwykle trening obwodowy jest dedykowany osobom, które wracają do aktywności po dłuższej przerwie. Taki trening ma w praktyce pomóc w szybszym nabraniu siły oraz masy mięśniowej, chroniąc jednocześnie przez przeforsowaniem.

Jednakże w ćwiczeniach obwodowych podstawowym założeniem jest to, że ćwiczący zna właściwą technikę wykonywania ćwiczeń – bez spełnienia tego kryterium można zrobić sobie dużą krzywdę. W takim treningu ogromny nacisk kładzie się na ciężkie ćwiczenia z dużym obciążeniem, takie jak przysiad, martwy ciąg czy wyciskanie sztangi, a te zestawy są bardzo trudne technicznie i wymagają dużego doświadczenia.

Należy pamiętać, iż trening obwodowy to aktywność, która dedykowana jest szczególnie dla osób zaawansowanych i obeznanych już trochę z techniką ćwiczeń.