Czy instruktaże pierwszej pomocy są obowiązkowe? Na podstawie których przepisów prawnych pracodawca ma tenże obowiązek? Co ile lat powinny odbywać się szkolenia pierwszej pomocy pracobiorców?

ludzie

Autor: AJ Cann
Źródło: http://www.flickr.com
Kurs pierwsza pomoc przedmedyczna – polecane – to szkolenie obowiązkowe. Przedsiębiorca ma obowiązek zapewnić rynsztunek do pierwszej pomocy jak też określić osoby do udzielania pierwszej pomocy w obrębie zakładu pracy. Na chlebodawcy spoczywa też obowiązek przeprowadzenia instruktażu pierwszej pomocy dla pracobiorców którzy zostali wskazani do udzielania pierwszej pomocy. Powinniśmy zadbać również o to, ażeby te instruktaże były przeprowadzone na należytym poziome, gdzie kursanci mają możliwość sprawdzić w postaci treningów swą wiedzę. A nie będzie to wyłącznie sucha teoria oraz prowadzący który czyta słowo w słowo tekst ze slajdów lub płytka z filmikiem kupiona przez internet. Może spełnisz zadanie, jednak takowe szkolenie to strata pieniędzy i czasu. Gdy już firma wydaje pieniądze na szkolenie to niech to będą szkolenia, które mogą przynieść zysk przedsiębiorstwu.
napar

Autor: grego1402
Źródło: http://www.flickr.com
Prawidłowo jak też prędko udzielona pierwsza pomoc zmniejsza skutki wypadków natomiast czas powrotu pracownika do zdrowia znacznie się skróci. Za nie wypełnienie obowiązków nakładanych na pracodawcę w tym obszarze nakładana jest kara do 30 tys. złotych. Lista instytucji, które mogą dozorować przedsiębiorców a także pracodawców jest niezwykle długa.

Najczęściej o listę ludzi wyznaczonych do udzielania pierwszej pomocy i o potwierdzenia odbytych szkoleń pytają kontrolerzy PIP czyli Państwowej Inspekcji Pracy.