Zdaniem wielu lekarzy otyłość jest chorobą XXI w. Może prowadzić ona do wielu groźnych dolegliwości, m.in. ataku mięśnia sercowego czy cukrzycy.

ziarna kawy

Autor: Andreas Poike
Źródło: http://www.flickr.com

Prawda jest taka, że w wielu wypadkach wystarczyłoby się po prostu rozpocząć lepiej odżywiać. A przecież nie jesteśmy sami w kwestii wyboru odpowiedniego menu. Istnieje przecież profesjonalista, jaki specjalizuje się między innymi redagowaniem menu dla konkretnych ludzi.
Jest to profesjonalista, który w czasie edukacji w szkole wyższej wybrał tego typu kierunek nauki jakim jest dietetyka. Jest to obszerna dziedzina nauki, jaka zajmuje się zasadami żywienia człowieka tak zdrowego, oraz chorego. Nauka ta łączy w sobie aspekty tego typu dziedzin, jak: biochemia, patofizjologia, psychologia, technika odżywiania i techniki przyrządzania pożywienia. Abiturienci tego typu wydziału mogliby po otrzymaniu dyplomu zająć się między innymi badaniem produktów żywnościowych, planowaniem odżywiania zbiorowego dla wszystkich grup społeczeństwa czy między innymi planowaniem odżywiania dla osób w różnym wieku.
Warto podkreślić, że dietetyka jest ściśle związana z medycyną. Warto pamiętać, że w wielu wypadkach, kiedy objawy możliwej choroby są jeszcze łagodne, samo zastosowanie adekwatnej diety może wystarczyć do wyregulowania zaburzeń w metabolizmie organizmu.

Zagadnienie leczenia żywieniowego jest stosunkowo nowe oraz mogłoby zawierać okoliczności, gdy przy funkcjonowaniu klinicznych albo biochemicznych objawów niedożywienia, istnieje konieczność planowego podania właściwych elementów żywności w celu ich zbilansowania.