Ząbki dziecka zaczynają tworzyć się jeszcze przed jego urodzeniem. Kiedy maluch ma około 4 miesięcy, pierwsze zęby mleczne rozpoczynają się wyrzynać poprzez dziąsła.

kontuzja

Autor: Serge Kij
Źródło: http://www.flickr.com
Wszystkie dwadzieścia mlecznych zębów pojawia się na ogół do trzeciego roku życia, choć ich tempo oraz kolejność wyrzynania się bywa różna. Ząbki stałe zaczynają pojawiać się w wieku ok. 6 lat.

Masz ochotę zobaczyć następne materiały odnoszące się do rozważanej tutaj kwestii? Jeśli tak, to kliknij ten link oraz sprawdź wpis z witryny.

Proces ten trwa do około dwudziestego pierwszego roku życia. W celu zapewnienia zdrowia jamy ustnej jak też trwałości należytych nawyków higieny jamy ustnej należy zachowywać się zgodnie z następującymi newralgicznymi środkami zapobiegawczymi: Obniż spożycie cukru, aby zapobiec próchnicy. Upewnij się, iż maluchy otrzymują dość wiele fluoru za pośrednictwem pitnej wody czy też jako zabiegu w gabinecie stomatologicznym dla zahartowania szkliwa zębów oraz odporności na rozkwit próchnicy. Miej na uwadze, aby zapytać dentystę o suplementy jak też ustalić, czy będą one potrzebne.

para

Autor: withbeautiful
Źródło: http://www.flickr.com
Warto rozważyć użycie tzw. stomatologicznych uszczelniaczy. Uszczelniacze stomatologiczne zapewniają następną warstwę ochrony przed ubytkami w tkance zęba. Są one wykonane z tworzywa sztucznego oraz są zakładane na ząbki przez stomatologów. Warto nauczyć maluchy, by systematycznie i prawidłowo szczotkowały uzębienie oraz stosowały nić stomatologiczną. Idealna jest mięciutka albo średniej twardości szczoteczka do zębów.

Spróbuj odnaleźć sposób, ażeby czyszczenie i nitkowanie zębów było zabawą dla dziecka w celu zachęcenia go do prawidłowych zachowań rutynowych związanych z dbaniem o zdrowie ząbków. Spróbuj dawać dzieciom zdrowe zakąsek, jak jarzyny, jogurt bądź ser.