Mówi się, iż nauka konnej jazdy zajmuje całe życie. Ale by móc osobiście wybrać się konno na eskapadę do lasu, w żadnym razie nie potrzeba miesięcy nauki.
Swoją przygodę z końmi zacząć powinniśmy od doboru odpowiedniego klubu jeździeckiego.

miejsce

Autor: Gadżeter
Źródło: http://znajdz-prezent.pl
Takiego, w którym zatrudnieni są wykwalifikowani instruktorzy, w jakim pensjonat dla koni traktuje się z czcią, dobrze się je karmi jak też pielęgnuje. Gdy znajdziemy już takie miejsce, a w dobie wyrastających jak grzyby po deszczu profesjonalnych ośrodków jeździeckich przy których częstokroć znajduje się pensjonat dla koni, nie powinno to wywołać dużego problemu, zaczynamy od uzyskania paru fundamentalnych informacji o koniach a także ich zachowaniu. Nasz szkoleniowiec powinien wziąć nas na krótki spacer po stajni, zademonstrować jak żyją wierzchowce, opowiedzieć o ich zwyczajach, o tym co kochają, zaś czego nie, przedstawić główne rasy oraz maści wierzchowców. Powinien również dać nam porady, w jaki sposób powinno się zachowywać się przy koniku. Warto mieć na względzie, iż koniki są to zwierzęta z natury bojaźliwe. Nie wolno przy nich wykonywać gwałtownych ruchów, nie można krzyczeć jak też bez ostrzeżenia głosem zbliżać się, zwłaszcza od strony zadu.
pensjonat dla koni

Autor: 澎湖陽光阿有專業浮潛
Źródło: http://www.flickr.com

Następnym krokiem jest nauka czyszczenia jak też siodłania. Wierzchowiec przed każdą jazdą powinien być dokładnie wyszczotkowany. Prócz wyszczotkowania sierści powinniśmy zatroszczyć się o schludność jego kopyt, a także usunąć słomę z ogona i grzywy. Czyszczenie to nie jedynie rodzaj pielęgnacji.

To też rodzaj budowania relacji z koniem i zaufania. Pierwsze kroki stawiać będziemy na tak zwanej lonży. Jest to długa lina, na jakiej trener trzyma wierzchowca, poruszającego się powoli (stępem) po okręgu.