Zęby, mimo że wykonane z bardzo wytrzymałego szkliwa, są narażone na pozornie niegroźną chorobę – próchnicę. Za powstawanie tej choroby odpowiadają bakterie żyjące w ustach, żywią się one cukrami obecnymi w spożywanym jedzeniu, rozwijają się więc na pozostałościach żywności które utknęły w szczelinach międzyzębowych.

Wskutek przetwarzania przez bakterie powodujące próchnicę cukrów, produkują one jako produkt uboczny metabolizmu kwasy, które powodują zdemineralizowanie wytrzymałego szkliwa. Codzienne szczotkowanie zębów zwykle zapobiega tej groźnej chorobie, niektóre osoby jednak są bardziej podatne na wpływ tych drobnoustrojów. Kiedy szczoteczka do zębów zawodzi, trzeba udać się do dentysty.

Plomby, urządzenia do borowania, zastrzyki

dentysta podczas zabiegu

Autor: Army Medicine
Źródło: http://www.flickr.com

Na niezbędną higienę ust składa się mycie zębów, płukanie ust oraz czyszczenie przestrzeni międzyzębowych (bardzo narażonych na działanie bakterii). Kontrolna wizyta u stomatologa (zobacz usuwanie zębów kraków) jest jednak zalecana nawet dla osób, które przestrzegają higieny. Próchnica na początkowym etapie rozwoju nie jest groźnym schorzeniem, zazwyczaj wizyta u stomatologa (zobacz aparat ortodontyczny) kończy się zaklejeniem zęba. Niekiedy jednak dziura nie jest tak głęboka, że niezbędna jest interwencja lekarza. Endodonta, bo tak się ów specjalista nazywa, zajmuje się leczeniem części zęba położonych pod wierzchnią wartstwą. Działanie dentysty polega najczęściej na tzw. leczeniu kanałowym – jest to długotrwały proces złożony z zestawu zabiegów, jest on bolesny, z tego powodu też lepiej jest zapobiegać konieczności wizyt u tego specjalisty.Gdzie znaleźć specjalistę?

Usługi stomatologiczne na terenie Polski zaliczają się do jednych z najmniej kosztownych na kontynencie, dentystów jest dużo, a do najbardziej doświadczonych lekarzy należy się zapisywać z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Żeby odszukać położony blisko gabinet stomatologiczny, powinno się wpisać w wyszukiwarkę przykładową frazę zawierającą miasto, przykładowo „stomatolog Wrocław”. Wyszukiwarka wyświetli plan miasta z zaznaczoną lokalizacją wszelkich gabinetów dentystycznych, trzeba tylko znaleźć ten położony najbliżej i zaznaczyć jego ikonę, by otrzymać dane kontaktowe. Rejestracja wizyty jest darmowa, dobrze jest jednak skontrolować, czy klinika stomatologiczna posiada umowę z NFZ, jeśli nie – za usługę konieczne będzie pobranie opłaty.