Siedzący tryb życia, mała aktywność fizyczna i nieodpowiednie odżywianie powodują, że powiększająca się liczba ludzi zaczyna narzekać na problemy ze zdrowiem. Mogą się one objawiać na różne sposoby, ale bardzo duża ich ilość dotyczy dolegliwości związanych z bólem pleców.

Z pewnością bardzo się do tego przyczynia nieprawidłowa postawa podczas siedzenia, jeśli krzesło jest nieprawidłowo wyregulowane, to kręgosłup może być nadmiernie nadwyrężony i po jakimś czasie takiego siedzenia na pewno będzie bolał (o masażu). Jeśli dołoży się do tego całkowity brak ruchu fizycznego, który pomaga przy wzmacnianiu mięśni, to niestety może dość do poważnych kłopotów z plecy|kręgosłup.
masaż

Autor: http://sxc.hu/
Źródło: http://sxc.hu/
Przeciwdziałać można takim problemom na wiele różnych sposobów, rzecz jasna bardzo ważny jest sportowy tryb życia, dzięki ruchowi mięśnie się wzmacniają i schorzenia nie będą tak uciążliwe (pełna oferta tutaj). Niezwykle przydatny przy bólach pleców, ale również przy zwykłym przemęczeniu, będzie fala uderzeniowa, wykonana przez sprawnego specjalista. Odpowiednio wykonana seria pomoże przy naprawdę ciężkich przypadkach.
Utrzymywanie ciała w odpowiedniej formie wymaga regularnych i systematycznych ćwiczeń, a poza tym zdrowego trybu życia. Wielu ludzi całkowicie do tego nie przykłada wagi, a gdy zaczynają się pojawiać problemy zdrowotne, to mają oni pretensje do całego świata. A w rzeczywistości zawsze jest odpowiednia pora, żeby zabrać się za siebie i choć odrobinę poprawić swoją formę. Zdrowy tryb życia niezwykle może się przydać także wtedy, gdy pojawi się jakiś uraz lub kontuzja.

Często w takich przypadkach zachodzi konieczność kilkutygodniowego unieruchomienia kończyn, przykładowo przy pomocy gipsu. Po jego zdjęciu niezbędne będzie przeprowadzenie szeregu ćwiczeń rehabilitacyjnych. Dzięki niej właśnie odpowiednio pobudzane mięśnie i stawy znacznie szybciej będą wracać do formy sprzed kontuzji.

Fizjoterapia często stosowana jest w formie uzupełnienia procesu rehabilitacji, ale w niektórych przypadkach może wystarczyć tylko jej zastosowanie. Rzecz jasna jak to w przypadkach wszystkich zabiegów medycznych bywa, powinna być przeprowadzana przez odpowiednio przeszkolone osoby, a jeżeli tak będzie, to efekty z pewnością pojawią się szybko.