Człowiek dwudziestego pierwszego wieku tak mocno oddalił się od natury i na co dzień bagatelizuje tak wiele znaków wysyłanych przez ciało, że zdarza się, że reaguje dopiero na ból wywołany chorobą lub uszkodzeniem ciała, a nie stara się zapobiegać jego wystąpieniu. Jeśli zdarzają nam się problemy z utrzymaniem filiżanki albo długopisu, jeżeli dokucza nam silny ból, wrażenie ciągnięcia czy mrowienia dłoni i wraca on szczególnie w nocy, warto dowiedzieć się, czym jest zespół cieśni nadgarstka i natychmiast udać się do specjalisty, który pomoże zdiagnozować naszą chorobę i doradzi stosowne leczenie.

chirurg

Autor: Phalinn Ooi
Źródło: http://www.flickr.com
Zwykle po zdiagnozowaniu dolegliwości podejmuje się trzy kroki, uzależnione od stopnia rozwoju choroby: rehabilitacja, zastrzyki i zabieg operacyjny. Jeśli zespół cieśni nadgarstka nie jest w wysokim stadium zaawansowania, leczenie zaczyna się się od rehabilitacji – Artemed. Przede wszystkim należy jak najrzadziej używać ręki dotkniętej chorobą, nie wspominając o jej przeciążaniu. Trzeba wybrać fizykoterapię lub terapię manualną (neuromobilizację). Jeśli okaże się nieskuteczna lub jeśli specjalista uzna, że należy wzmocnić terapię, przepisuje zastrzyki.

chirurg

Autor: KoiQuestion
Źródło: http://www.flickr.com

Wówczas aplikuje się zwykle witaminę B6 albo leki o działaniu przeciwzapalnym. Jeśli efekty nie są satysfakcjonujące, trzeba sięgnąć po inwazyjną, ale najskuteczniejszą metodę – zabieg. Zabieg polega na podcięciu nerwu pośrodkowego, biegnącego przez rękę do łokcia. Zaufajmy lekarzowi, który wskaże stopień uszkodzenia nerwów według sześciostopniowej skali i zakwalifikuje nas na rehabilitację albo operację. Jeżeli zostaniemy zakwalifikowani na najwyższy stopień, zabieg bywa nieunikniony. Przy niższych powinna zdać egzamin kilkumiesięczna rehabilitacja i odciążenie ręki.

Zespół cieśni nadgarstka zwykle bywa chorobą zawodową pracowników biurowych albo informatyków, jednakże okazuje się, że nie tylko osoby pracujące w tych zawodach są głównie narażone na dolegliwości związane z długotrwałym układaniem dłoni w konkretnej pozycji. Szczególnie narażeni są też sportowcy (na przykład gracze w tenisa), policjanci a nawet krawcy, ze względu na ustawienie dłoni. Pamiętajmy, że higiena pracy pozwoli ograniczyć problemy, ale nie wyeliminuje ich zupełnie. Zwracajmy też szczególną uwagę na sygnały wysyłane przez nasze ciało, żeby móc zareagować w odpowiednim momencie (witryna przedsiębiorstwa Centrum Medyczne Artemed).