Kolano jest złączem, które musi znosić ogromnie duże obciążenia oraz umożliwia wykonywanie różnorodnych ruchów. Jego konstrukcja jest zadziwiająca.

Bywa jednak, że w czasie natężenia fizycznego dochodzi do defektu, bólu kolana. Jest to dość częsta niedyspozycja. Przede wszystkim dotyka sportsmenów ewentualnie osób okazjonalnie uprawiających sport.

operacja kolana

Autor: Zdenko Zivkovic
Źródło: http://www.flickr.com
Więzadło krzyżowe (ACL) utrzymuje w miejscu staw kolanowy. Zerwanie więzadła charakteryzuje się niestabilnością stawu kolanowego. Nie u każdego może się to przejawiać dyskomfortem, szczególnie osoby wiodące ostrożny tryb życia mogą tego nie zauważyć. U mniej więcej 10% osób z zerwanym ACL niedługo po urazie zachodzi samodzielne odzyskanie całkowitej funkcjonalności. Osoby te nawet nie wiedzą, że miały kontuzję.

Tyczy się to również sportowców.

Zazwyczaj na uraz więzadła narażone są osoby uprawiające koszykówkę, narciarstwo lub piłkę nożną.

Czy wpisy zaprezentowane na tej witrynie sushi szamotuły całkowicie Cię uradowały? Sądzimy, że tak. Jednakże, jeśli pragniesz więcej, to wejdź tu.

Jeśli dojdzie do całościowego zerwania więzadła to nie jest ono w stanie się odbudować. Dla odzyskania zupełnej sprawności ruchowej zalecana jest rekonst http://www.artemed.plyżowego . Operację realizuje się w okresie od 6 tygodni do 4 miesięcy po powstaniu się urazu. Po pierwsze powinno się wyleczyć więzadła poboczne i torebkę stawową.

Na tym etapie pomocny jest stabilizator stawu kolanowego.

Aczkolwiek już po 2 tygodniach konieczna jest rehabilitacja, która zapobiega przykurczom stawu i zanikom mięśniowym. Brak wyprostowania kolana może być przeciwwskazaniem do rekonstrukcji więzadła kolanowego. Po urazie kolana może pojawić się krwiak lub uszkodzenie łąkotki co powinno się wyleczyć przed zabiegiem.

Artemed

Autor: Artemed
Źródło: http://www.artemed.pl/

Interwencja chirurgiczna konieczna jest u sportowców i osób aktywnych fizycznie. Jednakże zanim podejmie się decyzję o rekonstrukcji ACL trzeba ocenić wielkość uszkodzenia więzadła, stan funkcjonalny kolana, niestabilność kolana. Po zabiegu kolano unieruchamia się, po 3-4 dniach możemy opuścić lecznicę. By odzyskać zupełną sprawność konieczna jest też 6-9 miesięczna rehabilitacja, jednak znacznie wcześniej możemy przechadzać się. Przez pierwsze trzy miesiące powinno się nosić aparat stabilizujący. Czasem może dojść do drobnych komplikacji, jednak w większej części przypadków operacja i rehabilitacja toczą się bezproblemowo.