Większa część z nas obserwuje w TV (bądź niemnodzy oryginalni słuchają w radio) meczy sportowych. Emocjonujemy się tym, iż sportowiec pobiegnie o część sekundy prędzej od innych na 100 m lub na 1000 m.

Złota statuetka

Autor: Ulrich Peters
Źródło: http://www.flickr.com
A jakże, sami również często regularnie uprawiamy sport – biegamy nierzadko w zaaranżowanych akcjach. W moim regionie w najwyższym stopniu znane są rajdy rowerowe jak też wyścigi maratońskie. Bywając u mego wujka w korytarzu wymijam gablotkę z pucharami jakie udało mu się zdobyć w wielu – nawet międzypaństwowych biegach maratońskich, czyli na dystansie czterdziestu dwóch kilometrów. Znajdują się tam statuetki w wielu formach i z rozlicznych materiałów: z metalu, z plastiku i tym podobne, jednak najpiękniejsze są stworzone z szkła. Sprawiają wrażenie ogromnie wytwornych.

Taki obiekt może zostać wykonany w rożnych technologiach: zestawiany z metalami bądź z kamieniem, a nawet z wzmacnianym szkłem. Jak łatwo się domyśleć, hartowanie szkła przeprowadza się w celu zwiększenie niezmienności półproduktu tak, aby figurka nie rozpadła się kiedy będzie wykonywane grawerowanie szkła.

Rytownictwo jest jednym z najstarszych fachów. Projekt rycia w glinie, skale

Nagroda

Autor: Jim Larrison
Źródło: http://www.flickr.com

bądź różnych tworzywach popularny już był w Antyku. Jakże ważny był to zawód świadczy to, że w najważniejszych baśniach helleńskich opiewany jest ten kunszt (przedstawienie części zbroi Achillesa w jednej z edycji podania o zniszczeniu Troi). Od czasów Hellenów stosuje się całkiem analogiczne techniki. Oczywiście zmieniły się materiały z jakich stworzone są narzędzia, ponieważ na przykład grawerowanie szkła realizuje się aktualnie za pomocą narzędzi laserowych czy obrabiarek sterowanych w sposób cyfrowy.

Wykorzystanie dokonań współczesnej chemii (wypalanie metali) umożliwia masowość wytwórczości przez co o wiele obniżają się koszta, zatem spadają ceny. Dzięki temu szkoła mojego potomka może sobie pozwolić na ustanowienie pucharu za zajęcie III miejsca w konkursu piłki nożnej dla mego uzdolnionego synka. Warto także samemu wygrawerowanie w szkle drobiazgu przykładowo na rocznicę ślubu powierzyć odpowiedniej firmie za przystępną cenę. Możemy także pokusić się o zlecenie wyprodukowania zaprojektowanej przez nas samych biżuterii z niepowtarzalnym grawerem.