Nauka konnej jazdy to duża przygoda, jaką możesz rozpocząć w każdym wieku. Koń to ładne, inteligentne oraz delikatne zwierzę. Wzbudza nie tylko sympatię, lecz też szacunek.

bluzy

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
Warto poznać bliżej tego cudownego czworonoga – najodpowiedniej z jego grzbietu (jeśli stan zdrowia nasz, albo potomka na to pozwala) – ciąg dalszy wątku (ciąg dalszy wątku).
Kiedy rozpocząć naukę jazdy konno oraz jak się do niej przygotować? Dziecko może wsiąść na konia, jeśli potrafi już siedzieć samodzielnie, choć gros klubów jeździeckich nie przyjmuje na „oprowadzankę” malucha młodszego niż 3 lata. Naukę jazdy kluby przeważnie prowadzą dopiero dla dzieciaków siedmioletnich. Jednak to nie wiek sam w sobie jest ważny. Ażeby naprawdę uczyć się jeździć na koniu trzeba posiadać jeszcze: odpowiedni wzrost (nogi powinny wystawać poza siodło), wytrzymałość (ażeby koń czuł, że dziecko szarpie za wodze, albo ściska do niego łydki) i być należycie dojrzałym psychicznie. Ten ostatni punkt jest decydujący. Nauka konnej jazdy pójdzie sprawniej kiedy maluch rozumie dyspozycje instruktora jak też będzie gotowe je wykonywać. Powinniśmy zdawać sobie sprawę, iż z początku nie wszystko udaje się. Jeśli koń idzie gdzie indziej, niż pragnie dziecko, to nie znaczy, iż konik jest nieposłuszny, albo „głupi” tylko stąd, iż dziecko nie potrafi nadal z „nim rozmawiać”. Kiedy dziecko nie radzi sobie z dialogami ze zwierzęciem, zaczyna ronić łzy, bądź obrażać się to znaczy, iż na wakacje w siodle jest jeszcze za wcześnie – link do strony (link do strony).
Czy wskazane jest jeździć ? O ile maluchowi się to podoba, to jak najbardziej.

jazda konna usprawni całą sylwetkę, poprawia również funkcjonowanie układu nerwowego, poprawia równowagę oraz normalizuje napięcie mięśniowe. Jeśli szkółka jeździecka będzie odpowiednio wybrana, konna jazda przyniesie same korzyści.