Jedno z najbardziej fundamentalnych pytań każdego początkującego biegacza to: „jakie buty właściwe będą do biegania?”. Wiele zależy też od tego, po jakim terenie będziemy mknąć i jaki styl życia prowadziliśmy do momentu, w jakim zdecydowaliśmy się podjąć ten niesłychanie śmiały krok – czyli stawić czoło wyzwaniu, jakim jest bieganie.

bieganie jako hobby

Autor: Peter Mooney
Źródło: http://www.flickr.com
Kongruentne buty do biegania to tego rodzaju, jakie w czynności biegania nie będą nam przeszkadzać i zawarują nam komfort stosowania. Jeśli oczarujesz się komfortem już na początku tudzież zweryfikujesz, że buty posiadają „to coś” – nie myśl za długo i bierz. To, jakie obuwie wyłonimy na początku naszej historii z bieganiem, będzie w wielkim stopniu oddziaływało na nasze nastawienie na przestrzeni treningu. Dobrze dobrane buty do biegania umożliwią nam wygodę treningu, nieduże ryzyko kontuzji, które niestety są powszechne u amatorów, uszczuplenie potencjalnego bólu które wynika z naszych niedoskonałości i poprzednich zaniedbań w sferze całkowitej sprawności. Polecamy kije trekkingowe.

Selekcjonujemy buty do biegania w zależności od naszego podbicia. Jeśli jest ono typowe, wybieraj buty z systemami stabilizującymi – stability. Tego rodzaju buty są mieszaniną trzymania i tłumienia wstrząsów. Dla niskiego podbicia ofiarowane są te z systemami podtrzymującymi – motion-control. Są to buty mocne, kontrolujące manewr nóżki, buty o prostym kształcie. Charakteryzują się odpornością i nieznacznie większym ciężarem. Dla ostatniego, innymi słowy wysokiego podbicia przedsiębiorstwa oferują buty do biegania z układami amortyzującymi – cushioned. (Zobacz też kije nordic walking). Miękkie buty o sprężystej podeszwie (zwykle z wkładkami amortyzującymi) i o trochę zakrzywionym kształcie.

bieganie jako hobby

Autor: Peter Mooney
Źródło: http://www.flickr.com
But amortyzujący zezwala stopie na niewymuszony ruch i ochrania ją przed wstrząsami powodowanymi uderzeniem o podłoże. Sporo możemy wywnioskować na bazie osobistych obserwacji, nie ma jednak nic lepszego niż profesjonalny sprzedawca, który ma ogromną wiedzę na temat butów biegowych. W sklepach specjalistycznych powinni pracować ludzie, którzy na prawdę znają się „na rzeczy”. Wato w związku z tym ukradkowo dopytać się, czy ekspedient ma w ogóle coś wspólnego z bieganiem, gdyż może po prostu usiłować nas naciągnąć. Polecamy łyżwy figurowe