Lateks jest koloidalnym roztworem kauczuku naturalnego, nazywa się go w związku z tym fachowo lateksem naturalnym. Lateks może być również sztuczny i występować w stanie płynnym. W przemyśle chemicznym termin ten określa wszystkie emulsje polimerów, ale też gumy syntetyczne i plastiki.

rękawiczki lateksowe

Autor: Steven Depolo
Źródło: http://www.flickr.com
Lateks naturalny otrzymuje się dzięki nacinaniu roślin kauczukodajnych i zebranie i obróbkę soku mlecznego. Taki sok jest mieszany z substancjami alkalicznymi, na przykład amoniakiem. Końcowy produkt, którym jest kauczuk w przemyśle gumowym można otrzymać w wyniku koagulacji soku i jego zagęszczania. Takie zwiększenie gęstości robione jest przez odprowadzenie lub częściowe odparowanie wody. Koagulacja zachodzi po zakwaszeniu, zamrożeniu, może też nastąpić po dodaniu soli , które są rozpuszczalne w wodzie – http://czarmed.pl/sklep/53-rekawiczki.

Pozyskiwany z drzew kauczukowych naturalny lateks jest dobry dla środowiska, ponieważ jest odnawialnym surowcem. Jest też antyalergiczny oraz odporny na roztocza, w związku z tym nadaje się dla alergików. Jest to również niesamowicie mocny i amortyzujący surowiec naturalny. Innym rodzajem jest lateks syntetyczny. Otrzymuje się go poprzez polimeryzację emulsyjną danych monomerów. Ph lateksów uzyskiwanych syntetycznie waha się od 6 do 12. Po późniejszym zakwaszeniu lub dodaniu soli mamy kauczuki stałe.

Jeśli fascynuje Cię ten temat, odszukaj więcej tutaj (https://okulus.pl/nasze-uslugi/zabiegi-operacyjne/chirurgia-refrakcyjna/laserowa-korekcja-wzroku/) faktów na ten wątek, które będą niezwykle fascynujące i z pewnością wciągną Cię zupełnie.

Ten typ surowca stosowany jest w wielu branżach, głównie w branży samochodowej, możemy z jego pomocą tworzyć opony samochodowe. Tworzy się z niego sporo różnych rzeczy bardzo potrzebnych w codziennym życiu, jak uszczelki, piłeczki z kauczuku czy rękawiczki lateksowe. Służy również do wyrobu popularnej pianki lateksowej, która służy do robienia mebli oraz materaców.

prezerwatywa

Autor: Steven Depolo
Źródło: http://www.flickr.com
Takie materace mają świetne właściwości antyalergiczne i antygrzybicze. Lateks jest również niezbędny przy wyrobie klejów, prezerwatyw czy odzieży. Uzyskiwana w taki sposób pianka lateksowa jest bardzo miękka oraz elastyczna. Umożliwia równe rozłożenie ciężaru ciała, który zapobiegać będzie robieniu się miejsc uciskowych. Tego typu pianki są antybakteryjne, są odporne na pleśnie oraz roztocza. Jest to więc świetna alternatywa dla surowców sztucznych.