Wielu z nas boryka się niekiedy z bólem zęba. Nie możemy spać, jeść, sytuacja wydaje się być nie do wytrzymania. Jedynym ocaleniem może być wtenczas tylko dentysta. Jednak i tych jest ogrom. Który stomatolog sprawdzi się bardziej – płatny czy z państwowej przychodni? Ile kosztować nas będzie leczenie kanałowe? Czy jest sponsorowane?

Jeśli jesteśmy uczniem lub personą zatrudnioną na umowę o pracę, mamy zagwarantowaną publiczną służbę medyczną – dentysta także wchodzi w grę. Program obejmuje całkowity pakiet świadczeń – wizyta profilaktyczna, leczenie kanałowe a nawet odkamienianie zębów raz na rok. Jednak nie wszystko jest takie kolorowe jakby się mogło wydawać. Co prawda dzięki wprowadzeniu najnowszej informatyki nie trzeba przy umawianiu się posiadać naszej legitymacji ubezpieczeniowej – numer pesel wystarczy.

gabinet dentystyczny

Autor: Bosc d’Anjou
Źródło: http://www.flickr.com

Jednak czekając na wizytę kontrolną, trzeba uzbroić się w czas. Stomatolog w przychodni publicznej ma niezwykle długa kolejkę petentów, także na spotkanie z nim można czekać nawet parę miesięcy. Na szczęście, jeśli mamy nagłą sytuację, przeszywa nas straszny ból, możemy udać się do niego bez kolejki. Poza tym, sponsorowane są jedynie klasyczne plomby w kolorze czarnym- za zaawansowane, białe, przyjdzie nam zapłacić z własnej kiesy.

Kliniki prywatne to całkowicie inna bajka. Piękne wnętrza, stonowana muzyka, wykwalifikowana recepcjonistka. Na termin wizyty musimy poczekać maksymalnie jeden dzień, bowiem nasz dentysta nie codziennie jest dostępny. Aby zarejestrować się w nowej placówce nie potrzebujemy posiadać żadnych dokumentów, jedynie dowód osobisty aby spisać nasze dane, zobacz http://www.dentystakaniak.pl/. Stomatolog utworzy nam naszą własna kartotekę, obejrzy nam szczękę rentgenem, i zacznie swoje dzieło. Niestety, w zależności od miejscowości zamieszkania, należy liczyć się ze znacznymi kosztami za tego rodzaju świadczenia. Jeżeli wymagane będzie leczenie kanałowe zęba trzonowego, koszt może wynieść nawet tysiąc złotych. Poza tym, dentysta wcale nie będzie mocniej wykwalifikowany niż ten w przychodni publicznej – sami często pracują w miejskich placówkach, a wieczorami przyjmują prywatnych pacjentów.

Jeśli pragniemy, aby nasze zęby obejrzał stomatolog, trzeba podjąć istotna decyzję – jaki rodzaj świadczenia wybrać? Przychodnia państwowa jest bezpłatna, jednak kolejki bardzo długie. Z kolei komercyjna klinika ugości nas od razu, ale niestety wiąże się to ze znacznym kosztem. Sami musimy zadecydować, jakie mamy priorytety.

Może Cię zainteresować – http://www.dentystakaniak.pl/o-praktyce/