Każda kobieta, która jest w ciąży na pewno rozważa, jakie badania musi zrobić, aby nabrać pewności, że nic nie grozi zdrowiu jej dziecka. Przeważnie przy właściwym przebiegu ciąży, wystarczą typowe badania, realizowane podczas wizyty u ginekologa. Może się jednakże zdarzyć, że lekarz zleci dodatkowe badania po to, by dokładnie zdiagnozować ujawnioną zaburzenie. Celem analiz prenatalnych jest wczesne wykrycie potencjalnych wad rozwojowych płodu. Wykonuje się w czasie trwania ciąży. Oczywiście tym sposobem wadę można też wykluczyć, jeśli lekarz potwierdził możliwość jej wystąpienia na podstawie standardowego USG.

dziecko

Autor: Shaun Fisher
Źródło: http://www.flickr.com

Współczesny rozwój medycyny i diagnostyki płodu, daje duże możliwości wczesnego wykrywania i terapii wielu wad wrodzonych. Im szybciej zostaną one zdiagnozowane, tym szybciej można opracować najlepszy plan leczenia. Zazwyczaj, jeśli wada jest możliwa do wyleczenia, to zabieg można wykonać bezpośrednio po porodzie, a w niektórych przypadkach nawet w czasie ciąży (na www pełna oferta badań prenatalnych w klinice Oczywiście są to dosyć ryzykowne procedury, jednakże mogą ocalić życie dziecka. Trzeba jednak pamiętać, że inwazyjne badania prenatalne również niosą ze sobą pewne ryzyko. Mimo to wczesne wykrycie wady płodu, przekłada się na skuteczne podjęcie leczenia.

O czym jeszcze należy wiedzieć? W szczególności, że badania tego typu trzeba wykonać w możliwie wczesnym okresie. Nieinwazyjne testy można zrobić już pod koniec trzeciego miesiąca.

Zainteresował Cię poniższy komentarz z witryny? Jeżeli go nie popierasz, to zapraszamy do polemiki. Każda dyskusja jest przydatna.

Aktualnie można rozróżnić dwie grupy badań prenatalnych. Pierwszy rodzaj to badania nieinwazyjne, na przykład standardowe badanie ultrasonograficzne , bądź też USG genetyczne, jak również test NIFTY. Są to procedury bezpieczne dla ciąży, jednakże nie gwarantują one stuprocentowej pewności, co do wyniku. Zazwyczaj dopiero na ich podstawie ginekolog poradnia laktacyjna wrocław zleca potrzebne badanie inwazyjne, które daje większe możliwości analizy problemu i tym samym pewne wyniki. Są to między innymi amniopunkcja czy fetoskopia.

Jeśli zachodzi potrzeba wykonania podobnych badań, kobieta musi się przygotować na ewentualne powikłania i stres związany z oczekiwaniem na wyniki. Badania można wykonać w renomowanej klinice lub państwowym szpitalu, jeśli ginekolog wystawi odpowiednie skierowanie. Niestety komercyjne usługi w tym zakresie są stosunkowo drogie, dlatego często pacjentki decydują się na państwową służbę zdrowia (ceny badań prenatalnych).