Niedoczynność tarczycy to coraz poważniejszy problem dotykający wiele osób. Sam problem jest dość skomplikowany, bo niedoczynność może występować w postaci pierwotnej, wtórnej albo trzeciorzędowej, a co najistotniejsze każda z tych form ma inne przyczyny, co daje również odmienne objawy. Najczęściej występująca jest niedoczynność pierwotna, która pochodzi z uszkodzenia tarczycy. Jak oceniają fachowcy, na całym świecie problem z tarczycą ma ponad 300 milionów ludzi, lecz aż pięćdziesiąt procent może o tym nie wiedzieć. Jak sprawdzić czy i nas dotyczy ten kłopot?

Jak wygląda tarczyca?

zbadaj tarczycę

Autor: woodleywonderworks
Źródło: http://www.flickr.com

To niewielki gruczoł, który jesteśmy w stanie zlokalizować w środkowej części szyi. Przyczyny występowania mogą być różne, najczęściej zaś spowodowane jest uszkodzeniem gruczołu tarczowego, często też się zdarza, że odpowiedzialna za tarczycę jest choroba przysadki lub guzy podwzgórza lub sarkoidoza. Jeśli chodzi o występowanie tej choroby w społeczeństwie, to na niedoczynność tarczycy częściej, bo aż pięciokrotnie zapadają kobiety niż mężczyźni.

Przejdź do naszego tekstu i czytaj dodatkowe info (https://www.dcg.wroclaw.pl/poloznictwo-wroclaw) na ten niebywale frapujący temat. Ekstra informacje omówiliśmy dla Ciebie z wielką przyjemnością.

Można je odnotować co u piątej kobiety po 60. roku życia. Co do mężczyzn, to występuje u co 6., który ukończył siedemdziesiąt cztery lata. Niestety, niedoczynność tarczycy może również się przydarzyć przy urodzeniu.

Ten artykuł posiada fascynujące wiadomości na opisywany temat, ale jeśli chcesz zgłębić zbliżone aktualności, to dokładnie prześledź solidne informacje (http://www.atomrtg.pl/).

Tak zwana wrodzona niedoczynność tarczycy występuje w skali 1:4000 żywych urodzeń.

Niedoczynność tarczycy to trudno rozpoznawalna choroba. Niedoczynność tarczycy rozwija się powoli, niepostrzeżenie, w sposób na początku niezauważalny. Jej początkowe objawy nie są zbyt widoczne, dlatego łatwo ją zlekceważyć. Często także zdarza się, iż pacjenci leczeni są z powodu innych potencjalnych chorób, jak zbyt duży poziom cholesterolu, problemy z sercem czy stany depresyjne. By rozpoznać niedoczynność tarczycy i odnaleźć jej przyczynę, koniecznym jest wykonanie tak zwanego Testu Obciążeń.

Pamiętaj, że wizyta u endokrynologa to najlepszy sposób, by rozwiać wszelkie wątpliwości. Z jednej strony, może wyjdzie w badaniach, że nic Ci nie jest, a z drugiej, jeśli faktycznie cierpisz na niedoczynność, szybciej wykryta przypadłość, to lepsze rokowania w leczeniu. Jak znaleźć endokrynologa? Najlepiej przez internet, wpisując frazę w wyszukiwarkę internetową na przykład warszawski endokrynolog. Zamiast zastanawiać się, co się z Tobą dzieje umów się na wizytę, a będziesz dokładnie wiedział, czy to tylko Twoje zdenerwowanie czy coś więcej.

Co do najbardziej powszechnych objawów, powinniśmy wymienić: coraz większe zmęczenie, apatia, osłabienie, gorsza koncentracja, trudności z pamięcią, słabsze włosy, problem z układem trawiennym (wzdęcia, zaparcia), zwiększająca się waga, chociaż raczej mierny, słaba tolerancja na aktywność fizyczną.