Uzależnienie od alkoholu to nierzadki problem dzisiejszych czasów. Niestety alkoholicy nie potrafią przyznać się do swojej słabości, a tak naprawdę jest to pierwszy krok, aby zacząć leczenie alkoholizmu. W każdym mieście, także w Krakowie, są właściwe ośrodki leczenia choroby alkoholowej, lecz na początku należy poznać oznaki uzależnienia i wówczas podjąć należyte działania. Co w takim razie wskazuje na to, iż my lub bliska nam osoba nie potrafimy sami dać sobie rady z piciem?

alkohol

Autor: romana klee
Źródło: http://www.flickr.com

Alkoholizm to nade wszystko wielka potrzeba, wręcz fizyczna, aby napić się napojów wysokoprocentowych. Chory nie potrafi sobie odmówić i robi to nie patrząc na to czy ma mu kto towarzyszyć, czy nie- pomocne wskazówki. Nie umie kontrolować tego picia, zatem częstokrotnie wpada w ciągi alkoholowe, jakie powtarzają się coraz częściej. U uzależnionej osoby mogą pojawiać się przejawy abstynencyjne, w tym drżenie mięśni, nadciśnienie tętnicze, nudności, biegunki lub drażliwy nastrój. Musi pić więcej i więcej, by osiągnąć upojenie alkoholowe, gdyż małe dawki już nie dają pożądanego efektu.

Mimo tego, że obiecuje najbliższym, że skończy z alkoholem, tak nigdy się nie dzieje. Dochodzi do całkiem odwrotnych zachowań – alkoholik rozpatruje się za następnymi sytuacjami, w których może sięgnąć po kieliszek oraz za każdym razem wybiera wyłącznie pijące towarzystwo. Choć wie, iż alkohol powoduje u niego negatywne rezultaty, to dalej go nadużywa. Alkohol staje się głównym sensem życia, przez co bliscy odsuwają się od uzależnionej osoby, wstydzą się jej, zamiast wesprzeć. Najbliżsi muszą być pomocą i przekonać chorego do przyznania się do alkoholizmu, albowiem jedynie wówczas można podjąć leczenie- .

leczenie

Autor: Keoni Cabral
Źródło: http://www.flickr.com

Alkoholik musi mieć świadomość własnego problemu, w przeciwnym razie żadna terapia będzie bezsensowna. W ośrodkach leczenia alkoholizmu najczęściej pierwszym krokiem jest odtrucie alkoholowe. Trzeba mu się poddać, bowiem jedynie wtedy będziemy mogli uczestniczyć w dalszych terapiach i spotkaniach. Dobrze jak najszybciej podjąć należyte kroki, by ponownie cieszyć się życiem bez alkoholu oraz odzyskać zaufanie najbliższych, dla których jesteśmy najważniejsi.