Niestety, ludzkie ciało jest delikatne. Schorzenia powiązane z podeszłym wiekiem oraz choroby nowotworowe przeważnie powodują, iż człowiek wymaga całodobowej opieki. Bliscy nie w każdym przypadku mają możliwość mu ją zagwarantować, ponieważ mają własne obowiązki, jak przykładowo praca zawodowa.

leczenie w hospicjum

Autor: Interested Bystandr
Źródło: http://www.flickr.com
Ponadto, nie są przeszkoleni medycznie i niektóre zabiegi ich przerastają. W takich sytuacjach alternatywą okazuje się hospicja w Katowicach lub hospicjum w innych miastach Polski. Podobnych zakładów jest współcześnie rzeczywiście wiele, ponieważ ciągle zwiększa się zapotrzebowanie na ich usługi. Polskie społeczeństwo bardzo szybko się starzeje. Każde hospicjum gwarantuje wysoki poziom opieki, toteż wiele osób decyduje się na umieszczenie w nim kogoś bliskiego.

W hospicjach na Śląsku pracują lekarze i pielęgniarki, jacy są zapoznani z kwestiami opieki paliatywnej. Człowiek, który znajduje się w końcowym stadium ciężkiej choroby nie jest osobą zwyczajnie chorą, więc jego potrzeby są zdecydowanie inne, co warto wziąć pod uwagę. Potrzebuje przeważnie sporo medykamentów (które byłyby w stanie zredukować ból) oraz zainteresowania innych ludzi. Do hospicjów niekiedy przychodzą wolontariusze, którzy spędzają czas z pacjentami, czytając im książki, grając z nimi w gry planszowe, bądź zwyczajnie rozmawiając. Dużo osób obawia się, że umieszczenie chorego w hospicjum znaczy, że się o niego nie troszczy. Jest to raczej nieodpowiednia postawa, gdyż w domu nie zawsze można zagwarantować mu profesjonalną opiekę. Ewentualnie, trzeba zastanowić się nad rozwiązaniem, którym jest hospicjum domowe – chory pozostaje w domu, a lekarz oraz pielęgniarka zajmują się nim w ciągu dnia. Jest to świetny kompromis, szczególnie gdy osoba umierająca nie chce przenieść się do zakładu i byłoby to dla niej związane z dużym stresem.

Hospicja to zakłady, jakie specjalizują się w niesieniu pomocy osobom, które umierają. Opiekują się nie tylko ludźmi w wieku podeszłym, ale także małymi dziećmi. Decydując się na umieszczenie kogokolwiek w hospicjum dobrze jest wybrać zakład, jaki znajduje się w pobliżu miejsca zamieszkania, aby nie mieć problemów z ewentualnym dojazdem. Dla chorego człowieka rzecz jasna niemałe znaczenie ma ciągły kontakt z rodziną bądź przyjaciółmi. hospicjumkatowice.pl hospicjumkatowice.pl/