Na zapytanie, z czym kojarzy się słowo harcerstwo, usłyszymy najróżniejsze odpowiedzi. Przede wszystkim harcerskie pieśni, które na długie lata weszły do biesiadnych śpiewników. Następnie ogniska, przy których odbyło się wiele tych udanych, przeciągających się do późnej nocy zebrań. Aż wreszcie nienagannie uszyty harcerski uniform.

Obóz harcerski

Autor: tomasz przechlewski
Źródło: http://www.flickr.com

Młode pokolenie z różnych powodów wstępuje w harcerskie szeregi: wielopokoleniowe tradycje, chęć przeżycia przygody, przyjaciel druh itd. Zanim jednak młody człowiek zostanie wzorowym harcerzem, musi pomyśleć o odpowiednim wyposażeniu. Akcesoria harcerskie są tak liczne, że w poniższym opracowaniu wspomnimy tylko o wybranych. Współczesne akcesoria harcerskie można pogrupować na te wykorzystywane przez sam hufiec i te, z których korzysta tylko harcerz. Lilijka przynależy do tych obydwu grup. Umieszczana jest przykładowo na rogatywce, stanowi również nieodłączny elementem harcerskiego proporca. Lilijka staje się nie tylko elementem dekoracji, ale również symbolem złożonego przyrzeczenia (pełna oferta w kategorii odznaczenia).

Harcerz jest często turystą pieszo przemierzającym podgórskie dróżki lub rozkładającym biwak nad wspaniałym stawem. W czasie wypadów przydają mu się: ortalionowy płaszcz, cieplutki pled, trwały termos, duży plecak. Pory roku decydują o tym, jakie akcesoria harcerskie bywają w danej chwili potrzebne. Z oczywistych względów inne okrycie obowiązuje zimą, a inne letnią porą.

Druhowie wyjeżdżając na zjazd, potrzebują wielu niezbędnych przedmiotów, takich jak na przykład: busoli do wyznaczania kierunku spaceru, noży służących nie tylko do odpieczętowywania puszek z konserwą, saperek do kopania dziur w podłożu oraz bardzo dobrej jakości latarek. Każdy członek harcerstwa musi liczyć się z niewygodami związanymi z pobytem na północy lub południu ojczyzny (przydatne akcesoria w dobrej cenie). Nad bagnem będą cięły owady, a w górach nocami będzie dokuczać niska temperatura. Wygodne apartamenty będą widoczne co najwyżej tylko z oddali, a ochronę przed ulewą będzie dawał tylko namiot obozowy. Materace i śpiwory to niezbyt komfortowe posłanie, które musi wystarczyć nawet bardzo wymagającym osobom.

Akcesoria harcerskie są znakiem przynależności do danej formacji, którą obowiązuje szczególny model postępowania. Drużynowy wie zatem, że nie rozpala się ognia w borze i umie rozpoznać gatunki flory i zwierząt znajdujące się pod ochroną. Jak każda postać nosząca umundurowanie, ma wzbudzać szacunek i ufność. Nie jest zatem przesadą twierdzić, że na wyposażenie 100-procentowego druha złożą się także pozycje książkowe z tematyki ochrony środowiska naturalnego, historii skautingu i moralnością w nim obowiązującą.Akcesoria harcerskie nie są tak często reklamowane, jak sprzęt radiowo-telewizyjny czy różnego rodzaju usługi. Nie są one również artykułami sezonowymi. Przy zakupie trzeba zatem dobrze porównać ceny i pamiętać, że sklepy internetowe nie zawsze proponują kupującym te najlepsze.