Zakup wymarzonego jednośladu to nierzadko niemały koszt. Rower, jak wszelki wehikuł, potrzebuje jednak pielęgnacji i ochrony. Utrzymanie roweru w odpowiednim stanie pozwoli na pewne i przyjemne użytkowanie go przez długi czas. Czystość to zasadnicza kwestia, o jaką trzeba dbać.

kierownica rowerowa

Autor: Glory Cycles
Źródło: http://www.flickr.com
Jeżeli zabrudzenia są drobne, jest możliwość używać do polerowania płynu do mycia roweru i ciepłej wody. W przypadku, gdy zanieczyszczenie jest większe, na przykład na łańcuchu i przerzutkach jest spiekły piach, powinno się wpierw skorzystać ze szczotek do szorowania roweru, a następnie umyć go wodą pod niedużym ciśnieniem, uważając, aby nie dostała się ona do łożysk. Po tych działaniach wskazane jest bardzo gruntowne wysuszenie jednośladu. Przed przystąpieniem do jazdy polecane jest, by zwrócić uwagę na pojedyncze części roweru. Rowerowy system hamulcowy opiera się na bezproblemowych rozwiązaniach, mimo to należy go często sprawdzać i w razie potrzeby dopasowywać.

Wytarte, źle sformowane klocki hamulcowe pogarszają skuteczność hamowania, a gdy ocierają o koło, ograniczają także jazdę. Działanie to warto przeprowadzać przy zastosowaniu wyjątkowych, twardych szczotek, potrzebny będzie również klucz hakowy – odnośnik. Gwarancją sprawnie działającego sprzętu jest regularne dbanie o stan techniczny. W razie pojawienia się dokuczających objawów, trzeba bezzwłocznie odwiedzić zaprzyjaźniony serwis i oddać rower do przeglądu. Już w momencie nabywania roweru jesteśmy zmuszeni pomyśleć o odpowiednim do jego wartości zabezpieczeniu. W zasadzie nie istnieje stuprocentowe ubezpieczenie przed kradzieżą.

zaparkowane rowery

Autor: halfrain
Źródło: http://www.flickr.com
Zdołamy jedynie maksymalnie zniechęcić rabusia i ograniczyć ryzyko złodziejstw. Zapięcia mechaniczne występują w wielu gatunkach. Stosowne zamknięcia do rowerów mają odporną i wytrzymałą blokadę mechaniczną. Zapobiegliwość, ostrożność i dobre nawyki połączone z solennymi ochronami mechanicznymi, to nie gwarancja, lecz wyłączny sposób na ochronę naszego roweru przed złodziejem. Zostawiając rower w miejscu publicznym nie zapominajmy o akcesoriach. Na ogół złodzieje łakomią się na lampki i liczniki, bo są łatwe do demontażu.