Polska służba zdrowia zdecydowanie nie jest idealna. Strasznie dużo jest lekceważenia, które jedynie pogarszają negatywny obraz. Jeszcze niedawno politycy mogli przekonywać, że jest zgoła odmiennie, jednakże wyniki Europejskiego Konsumenckiego Indeksu Zdrowia, nie zostawiają najmniejszych wątpliwości – niestety, może nie jesteśmy tacy najbardziej beznadziejni, lecz znajdujemy się na samym końcu.

O naszej służbie zdrowia

szpital

Autor: U.S. Naval Forces Central Command/U.S. Fifth Fleet
Źródło: http://www.flickr.com

jesteśmy w stanie narzekać bez przerwy. Jak gdyby właściwie złożyć w jedno miejsce wszystkie skargi, to na pewno tych skarg zebrałoby się ich najwięcej w historii naszego kraju. Zdrowie jest niesamowicie ważne, nie da się bez solidnego zdrowia normalnie żyć, a gdy tak elementarny twór jak służba zdrowia nie daje rady, to z jednej strony odczuwamy zaniepokojenie o własne życie, a z drugiej ogromną złość. Jak widać, narzekania przeciętnych Polaków nie są przesadą. Dowodzi tego Europejski Konsumencki Indeks Zdrowia, który mówi, iż jesteśmy daleko, bardzo daleko jeśli chodzi o poziom takich usług.

Europejski Konsumencki Indeks Zdrowia jest międzynarodowym rankingiem analizującym i testującym jakość sektora medycznego. Na czele rankingu jest Holandia, my niestety nawet nie jesteśmy blisko najlepszej dziesiątki, gdyż na 33 państwa uplasowaliśmy się na… dwudziestym siódmym miejscu. Wypadamy najgorzej pod względem dostępności medykamentów, lecz także – co pewnie mało może dziwić – oczekiwania na wizytę udoktora czy na wykonanie zabiegu. Każdy, kto próbował się zapisać na zabieg usłyszał coś takiego, iż oddalony termin, jaki z jednej strony potrafi nas rozśmieszyć (ale jedynie na początku), lecz z drugiej już bardzo zasmucił i zdenerwował. Na przykład, jeśli chodzi o wszczepianie by-passów średnio u nas poczekamy 3 miesiące, a w Niemczech takie zabieg będzie już osiągalny w trzy tygodnie. Co to dużo mówić, nawet proste badanie typu usg kolana to długie oczekiwanie, nawet kwartał.
Na szczęście poza państwową służbą osiągalna jest także prywatna oferta. Wiadomo, musimy za nią płacić, w zależności od zabiegu, lecz mamy pewność solidnie przeprowadzonego zabiegu i należytej opieki. Zdrowie jest najistotniejsze, więc czasami pieniądze spadają na kolejne miejsca, bo co nam po dochodach, jeśli chorujemy na coś, co może zepsuć nam zdrowie… Warto więc rozglądać się za dobrym centrum medycznym, najlepsze zaś efekty uzyskamy, gdy poszukamy takich zabiegów w internecie.