Ochrona paliatywna mieści opiekę nad ciężko chorymi, przez stosowanie terapii przeciwbólowej, by poprawić ich jakość życia w ostatnim okresie choroby.

Pacjent nie ponosi żadnych kosztów za świadczenia zdrowotne udostępniane w ochronie paliatywnej.
Opieka paliatywna w mieszkaniu chorego jest częstokroć dla niego najlepszym wyjściem.

Mieszka on wśród bliskich ludzi i nie czuje się samotny w owych ciężkich chwilach. Bywają takie położenia, kiedy opieka nad umierającymi bliskimi jest niewykonalna z wielorakich powodów. Wtedy istnieje opcja umieszczenia chorego w hospicjum (śląskie). Nie jest to prosta decyzja dla rodziny, niemniej jednak w tej sytuacji chodzi o pomoc choremu. W tej placówce jest trwały dostęp do środków znieczulających. Lekarze i pielęgniarki w jakiejkolwiek sytuacji potrafią i powinni przynieść ulgę cierpiącym, mają do tego odpowiednie narzędzia.

Hospicjum śląskie zajmuje się tylko leczeniem objawowym, którego celem jest leczenie uciążliwości stanu, w jakim znajduje się pacjent, a nie przyczyn choroby. Istotnym postępowaniem jest dążność do zlikwidowania, albo zmniejszenia

Pielęgniarki w szpitalu

Autor: The All-Nite Images
Źródło: http://www.flickr.com

odbieranego przez chorego bólu. Nadzwyczaj znacząca jest także usunięcie pozostałych uciążliwości cielesnych. Towarzystwo psychologa, kapelana, również wolontariuszy połączona jest z doświadczaniem sytuacji w jakiej znajduje się pacjent, przez niego samego, również jego środowisko. Wolontariusz gra w wielu przypadkach bardzo istotną rolę w opiece hospicyjnej.

Nie tylko pomaga samemu pacjentowi, asystując mu w chorobie, lecz także rodzinie, sporadycznie wyręczając ją w opiece nad chorym, powierza własne przejścia związane z troską i wewnętrznym doznawaniem okresu choroby, odchodzenia bliskiej osoby.

Hospicjum śląskie zazwyczaj przyjmuje chorych z zaawansowaną chorobą nowotworową. Zwykle mają już za sobą wszelkie wykonalne kuracje, za wsparciem których medycyna stara się leczyć raka, i znajdują się w finalnych etapach choroby. Zamierzeniem pracy lekarzy i pielęgniarek nie jest już walka z rakiem, lecz redukowanie dotkliwego bólu. (Polecamy naszą wizytówkę g+: plus.google.com/112682184772374895206 hospicja Katowicehospicja Katowice)
Ból, smutek, lęk są głęboko ludzkie, naturalne i są nieodłączną cząstką losu.