Co to jest witrektomia? Mnóstwo osób twierdzi, iż to tak naprawdę zabieg ostatniej szansy. Niestety, jest sporo w tym racji. Przy pomocy wielu innowacyjnych technik i nowoczesnych narzędzi, dzięki rozwojowi medycyny, można dzięki witrektomii zatrzymać, a nawet wyleczyć choroby, które kilkadziesiąt lat temu prowadziły do utraty widzenia.

spojrzenie

Autor: Evandro Felippe
Źródło: http://www.flickr.com

Witrektomia (odkryj więcej) to zastopowanie patologicznych anomalii z ciała szklistego i siatkówki oka. Jak wiadomo, ciało szkliste jest specyficzną substancją, wypełnia ona tylną jamę oka. Lekarz specjalista dopuszcza chorego do tego zabiegu, kiedy nie istnieją inne sposoby uratowania siatkówki czy ciała szklistego. W momencie chorób siatkówki wskazanymi do witrektomii jest otwór plamki, błona nasiatkówkowa czy odwarstwienie siatkówki. Jeśli wymaga tego ciało szkliste, to przesłankami do witrektomii są krwotoki lub mętnienie ciała szklistego. Jak przebiega taka operacja?

Lekarz przeprowadza zabieg patrząc precyzyjny mikroskop. Przy jego pomocy jest możliwe właściwie naciąć siatkówkę w trzech miejscach. Niewielkie rany nie są niebezpieczne, bo mają długość od pół do jednego milimetra. Przez nie wyprowadzić można ciało szkliste, w zamian zaś wpuścić do oka inny wypełniacz, na przykład gaz czy jałowe powietrze.

Taki rodzaj jest zależny od decyzji lekarza, bo dopiero podczas zabiegu może zdiagnozować dokładny stan oka. W tym samym czasie, witrektomii mogą towarzyszyć pozostałe zabiegi, ale zależy to od tego, jakiego typu schorzenia miały wpływ na kiepski stan oka. Witrektomia bardzo często łączona jest z wymianą mętnej soczewki. Wiele osób zamartwia się bólem podczas tego typu operacji, ale czy słusznie . www.lexum.pl/proces-leczenia-chorob-siatkowki.html

oko

Autor: William Warby
Źródło: http://www.flickr.com

Czy witrektomia kończy się bólem? Przede wszystkim wykonywana jest w nieczuleniu miejscowym, a cały zabieg trwa około godziny. Co więcej, jest to zabieg w trybie ambulatoryjnym, co znaczy, iż tuż po jej zakończeniu można udać się do domu. Oczywiście, ból może się pojawiać przez kilka dni po operacji. Mamy szansę go jednak zwalczyć zwykłymi tabletkami zwalczającymi ból kupionymi bez recepty. Taki zabieg najlepiej wykonać w fachowej klinice leczenia wad wzroku.