Zwyrodnienie plamki żółtej, czyli Age Related Macular Degeneration jest stosunkowo znaną chorobą, na którą formalnie choruje ok. 1,2 mln ludzi, jednak faktyczna liczba jest o wiele wyższa.

Dzieje się tak z tego powodu, że duża część ludzi nawet nie jest świadoma choroby.
Jest to związane z początkową fazą takiego zwyrodnienia, gdyż zazwyczaj choroba atakuje na początku tylko jedno oko, z kolei drugie przejmuje jego rolę. Zgodnie z angielską nazwą choroby, tyczy się ona przeważnie ludzi w podeszłym wieku, jednak może ujawnić się także u 50-latków. Niestety jest dużo przyczyn, które powiększają niebezpieczeństwo pojawienia się takiej choroby. Zaliczają się do nich palenie nikotyny, częste opalanie się czy niedostateczna ochrona przed działaniem promieni słonecznych. Niestety w obecnych czasach leczenie zwyrodnienia plamki żółtej nie jest wykonalne. Jest to niezwykle poważna oraz przewlekła choroba, której postęp można jednak spowolnić czy też nawet zatrzymać.
sok

Autor: Bromford
Źródło: http://www.flickr.com

Można też skorygować ostrość wzroku, jednak wyłącznie na pewien okres czasu. Występują 2 postaci tej choroby: mokra i sucha.

Pewnie przyda Ci się darmowy wgląd (https://www.rehafit.org/) do naszej nowej strony. Nie ociągaj się, tym bardziej jeżeli zainteresowały Cię zaprezentowane tu tematy.

Tej ostatniej nie można leczyć, zatem przepisuje się wyłącznie zachowywanie zdrowego trybu życia. Wskazane jest także zażywanie środków zawierających luteinę, zeaksantynę czy witaminy A i E oraz minerały (cynk, selen).

Zamieszczone w tym serwisie wiadomości są dla Ciebie zbyt lakoniczne? Jeżeli tak, to wejdź na stronę (www.psychopakiet.pl/), na której przeczytasz zbliżone kwestie.

Mogłyby one spowolnić rozwój dolegliwości. Ponadto wedle niektórych chorych poprawia się także ostrość wzroku. Niestety nie wszystkie te preparaty działają tak samo skutecznie, z tego też powodu warto byłoby zasięgnąć porady okulisty.

Postać mokrą AMD można leczyć poprzez aplikowanie w gałkę oczna specjalistycznych środków. Usuwają one patologiczne naczynia krwionośne. Mogłyby również spowodować wchłanianie się m.in. wylewów.