Jedną z rodzajów pomocy terapeutycznej, która może być stosowana przez psychoterapeutów w ośrodkach odwykowych jest taka, która ponadto mogłaby rozwijać umiejętności zawodowe psychoterapeuty, który zgłosił dany kłopot swemu w większym stopniu doświadczonemu koledze.

superwizja

Autor: Rio Mare
Źródło: Rio Mare
To on, jako superwizor, może dokonać wyboru postaci prowadzenia procesu o nazwie superwizja. Ma ona za zadanie analizę przeprowadzanej psychoterapii oraz skupia się na korzystniejszym zrozumieniu diagnozy. Obowiązkiem superwizora jest również pomoc w badaniu przez psychoterapeutę przestrzeni, która jest związana z taką psychoterapią. Technika ta może być przeprowadzana w postaci indywidualnych rozmów albo w czasie terapii grupowej. Superwizja powinna koncentrować się na korzystniejszym zrozumieniu problemu, ustaleń kontraktowych czy też takich zjawisk jak między innymi opór czy też przeniesienie.

Zainteresowało Cię to zagadnienie? Jeżeli tak, to z przyjemnością pragniemy Cię zawiadomić, że następny ciekawy artykuł (www.animalab.eu/pl/) oczekuje na Ciebie na nowej witrynie – czytaj z radością.

Istotne jest też poddanie refleksji. Niezwykle istotna ze względu na poziom skomplikowania różnorodnych zjawisk intrapsychicznych jest też analiza danego przypadku.

Sam cykl posiada charakter edukacyjny i ma pomóc psychoterapeucie w poprawnym zrozumieniu procesu psychoterapeutycznego. Podczas trwania superwizji, taki zdobywający zawodową wiedzę psychoterapeuta nazywany jest jako superwizant. Zgłasza on taką kwestię do superwizora, czyli psychoterapeuty, który posiada już znacznie większe doświadczenie. Jego rola to nie jednak dawanie rad ani nie jest jego zadaniem rozwiązanie danego kłopotu.

Zerknij – stworzyliśmy wyjątkowo dla Ciebie kolejne łącze do www (https://niwki.pl/produkt/olej-z-krokosza-barwierskiego/). Tam znajdziesz dużo szczegółowych wiadomości na ten temat.

Powinien z kolei pomóc w lepszy sposób zrozumieć danego pacjenta, jeśli dla psychoterapeuty, który prowadzi taki przypadek jest to za ciężkie.

Powiększa się w takiej sytuacji samoświadomość w pracy zawodowej i również jakość świadczonych przez niego usług. Superwizant poddający się superwizji troszczy się o jakość swoich świadczeń i chciałby się dalej rozwijać.