Badania wykonywane w laboratoriach chemicznych wymagają wykorzystania specjalnego sprzętu, który z jednej strony doskonale nadaje się do wszystkich czynności, a z drugiej natomiast zapewnia laborantom i całemu otoczeniu stuprocentowe bezpieczeństwo.

Cellulit można pokonać dietą

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu
Do czynności, w których wykorzystywane są substancje, które stanowią prawdopodobne niebezpieczeństwo dla zdrowia człowieka, używane są tzw. dygestoria laboratoryjne. Są to sprzęty składające się z częściowo oszklonego miejsca badawczego, co może utrudniać różnorodnego rodzaju chemikaliom wydostawanie się na zewnątrz. Komora w dygestorium zaopatrzona jest m.in. w innowacyjny system wentylacyjny, który gwarantuje usuwanie jakichkolwiek toksycznych substancji chemicznych czy też gazów, które wydzielane są w czasie prac wykonywanych w laboratorium. Tego typu urządzenia są zbudowane przy pomocy materiałów, które są wytrzymałe m.in. na działanie warunków mechanicznych, chemicznych czy termicznych.
Do pracy z gazami ciężkimi, mogą być one poza tym zaopatrzone w znajdujący się na dole wyciąg. Bardzo usprawnia to wietrzenie przestrzeni roboczej. Mogłoby być ono produkowane w różnorodnych rozmiarach. Tego typu dygestoria muszą spełniać wszelkie odpowiednie europejskie standardy, np. PN EN 14175:2006. Zazwyczaj są one wytwarzane w postaci szafki, ale występują także wersje o innym kształcie, np. okrągłych. Dygestoria zazwyczaj produkowane są ze stali nierdzewnej, jednak występują również wersje, do wytworzenia których użyto laminatu.

Komora robocza jest w takim urządzeniu w całości wypełniona od wewnątrz wkładką polipropylenową, ze stali nie rdzewiejącej albo laminatu. Stal nierdzewna jest idealna do środowiska niewymagającego odnośnie chemicznej wytrzymałości oraz dużych pod względem odporności mechanicznej oraz termicznej.