Jeśli u dzieci zaczynają się problemy z zębami, musimy jak najprędzej pójść do specjalisty, którym jest stomatolog dziecięcy. Niezwykle ważne jest to, żeby podczas wstępnej wizyty najpierw pokazać potomstwu doktora oraz przeprowadzić z nim zapoznawczą rozmowę.

W ten sposób można by oswoić dziecko z nowym dla niego otoczeniem.

Lekarze, którzy pracują w tego typu gabinetach skończyli kierunek o nazwie pedodoncja i są gotowi do pracy z dziećmi. W ramach swych obowiązków ci lekarze – kliknij tu – wykonują standardowe zabiegi z zakresu chirurgii oraz stomatologii zachowawczej. Do najważniejszych z nich należą lakowanie bruzd, które wykonuje się w wypadku stałych zębów przedtrzonowych oraz trzonowych. Zabieg ten jest stosowany w wypadku dzieci, które w wieku 6-7 lat posiadają pierwsze trzonowce stałe czy w wieku 11-13 lat kolejne trzonowce. Co istotne, tego typu zabieg jest nieinwazyjny oraz opiera się na uzupełnieniu bruzd w zębie za pomocą płynnych żywic. Po ukończeniu leczenia warto jest dać potomstwu nie tylko lizak albo jakiś inny smakołyk, lecz również np. dyplom dla najdzielniejszego dziecka. Chodzi o to, żeby wzbudzić u dziecka możliwie miłe wrażenia, a w tym celu nie należy używać słowa „ból”.
Dziecko

Autor: Michael
Źródło: http://www.flickr.com
urlop

Autor: SMG/KRC Millward Brown
W zakres zabiegów, które może wykonywać tego typu dziecięcy stomatolog są także takie zabiegi jak lakierowanie uzębienia, zatem zabezpieczanie ich płaszczyzn przy pomocy preparatów, które zawierają duże stężenie chloru. Jego zadaniem jest mineralizacja szkliwa oraz spowalnianie mechanizmów wywołujących próchnicę.

W czasie lakierowania uzębienia tworzona jest na zębach dodatkowa powłoka ochronna.

Zaciekawił Cię ten tekst? Wejdź w poniższy link i tam jest autorska witryna z dodatkowymi treściami na ten temat.

Na zębach mlecznych przeprowadzana jest także impregnacja, której celem jest nasycenie zepsutego próchnicą zęba preparatami działającymi bakteriobójczo.