Jeżeli uskarżamy się na przypadłości związane z niewyraźną mową, powinniśmy udać się do lekarza, który skończył logopedię. To on zajmuje się diagnozą możliwych nieprawidłowości i stymulacją właściwego rozwoju mowy.
Tego typu doktor może zająć się także leczeniem różnorodnych powiązanych z nią dolegliwości.

Mogłyby one dotyczyć głosu, języka pisanego, połykania, a także takich, które powstały z powodu choroby neurologicznej. Kolejną częścią działalności takiego doktora jest profilaktyka, która powinna zapobiegać chorobom związanym z mową. Należałoby mieć w pamięci, że lekarz o tego typu specjalizacji może pomóc nie tylko tym dzieciom, które mają mankamenty mowy, lecz również tym, które posiadają dysleksję. Jeżeli Twoje dziecko choruje na którąś z powyższych przypadłości oraz niezbędny Ci profesjonalny logopeda Wrocław to miejsce, w którym ma on swój gabinet. Jego obowiązkiem jest także pomoc w przypadku, kiedy u dziecka stwierdzono opóźnienie rozwoju mowy. Do niego także należy udać się, jeśli występuje problem z autyzmem albo zespołem Aspergena.
okulary

Autor: Eden, Janine and Jim
Źródło: http://www.flickr.com
Tego typu specjalista, jeśli pracuje w szkole lub odmiennej tego typu placówce, może zająć się między innymi diagnozowaniem logopedycznym (wykonuje kontrole przesiewowe) czy prowadzi zajęcia logopedyczne, w ramach których mógłby udzielać konsultacji dzieciom oraz ich rodzicom. Posiada to na celu między innymi stymulację poprawnego rozwoju mówienia oraz eliminację ewentualnych zaburzeń.

Podejmuje też działania o charakterze profilaktycznym, które mają zapobiegać nieprawidłowościom związanym z poprawnym komunikowaniem się. Pracujący w np. przedszkolu logopeda może również wspierać nauczycieli, żeby ci mogli udzielać bardziej kompetentnych porad o naturze psychologiczno-pedagogicznej.