Pamiętamy z pewnością cudowny czas dziecięcych lat, gdy po szkole wychodziło się dwór, żeby rozegrać mecz. Prowizoryczne boiska budowało się wówczas w okolicy niemal każdej dzielnicy. Potrzebny był tylko wystarczająco rozległy obszar niezagospodarowanej trawy. Bramki budowało się samemu lub przy pomocy ojca z brzozowych pniaków. Tak samo powstawały kosze do koszykówki czy siatkówki.

Teraz dzieciaki nie uprawiają tyle sportu, co kilkanaście lub kilkadziesiąt lat temu. Osiedla bloków często ogradza się metalowymi bramami. W pobliżu garażów i trawników wiesza się natomiast napis: „Prosimy nie grać w piłkę” . To nie znaczy, że nie możemy zorganizować dla naszego dziecka jakiejś alternatywy. Przecież można zaprowadzić je na dodatkowe treningi sportowe. Jeżeli dobrze się przypatrzymy, zauważymy w tym nawet pewien plus. Nawierzchnie sportowe, na których trenują zorganizowane szkółki piłkarskie oraz zespoły lekkoatletyczne itd., na pewno są o wiele lepiej przystosowane niż te, które wspominamy ze swojego dzieciństwa. Niewątpliwie był w tym swego rodzaju klimat. Klej poliuretanowy, którym pokrywa się obecnie boiska, bieżnie i tym podobne nawierzchnia sportowa powoduje jednak, że są one zdecydowanie lepsze dla naszych stawów. Nie mówiąc już o komforcie w czasie meczu lub treningu.

Nawierzchnie sportowe, tor

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu

Podłoże pokryte przez klej poliuretanowy – http://www.interchemol.com.pl/produkty/kleje-poliuretanowe odznacza się większą sprężystością i jest trwalsze. Jedną z często stosowanych w tym wypadku substancji jest tartan. Pokryty nim beton będzie bardzo odporny mechanicznie. Warto również dodać, że tartan nie ściera się i nie deformuje przez za wysoką lub zbyt niską temperaturę. Dlatego znakomicie przydaje się do pryskania sportowych powierzchni. Substancje poliuretanowe coraz częściej pokrywają też place zabaw. Dostępne są różne barwy klejów. Nawierzchnie sportowe zazwyczaj mają kolor pomarańczowy. W pozostałych przypadkach możemy dostrzec jednak całą paletę kolorów. Tartan – http://www.interchemol.com.pl/produkty/nawierzchnie-poliuretanowe/na-stadiony-i-bieznie-lekkoatletyczne, podobnie jak inne substancje poliuretanowe, zazwyczaj wylewa się na podłoże betonowe lub na asfalt.

Rozprowadza się go jako natrysk albo za pośrednictwem wykładarki. Po to, aby uzyskać sprężystą oraz odpowiednio przystosowaną do treningów nawierzchnię. Warto korzystać zatem ze zbudowanych w ten sposób boisk i bieżni. Tym bardziej, że często możemy zrobić to całkiem za darmo. Coraz częściej powstają one bowiem w miejskich parkach lub, o ile nie trwają akurat zawody, są po prostu otwarte. Jeśli uprawiasz jakikolwiek sport albo zwyczajnie lubisz od czasu do czasu pobiegać, to skorzystaj z tej możliwości. Zatroszcz się nie tylko o stawy twojego dziecka, ale też o własne.