W dzisiejszych czasach zaawansowanych technologicznie, cieszymy się dobrodziejstwami bezproblemowej komunikacji. Komputery towarzyszą nam na co dzień, a ich rodzaje są zaskakujące. Komputerem nie jest już jedynie laptop a tym bardziej komputer stacjonarny. Mieszczą nam się one dziś w plecakach i kieszeniach, a do ich obsługiwania nie potrzebujemy nawet myszki, wystarczy sprawna ręka, i już mamy dostęp do słowa pisanego bądź filmów jak też pozostałych materiałów osobistych czy publikowanych w sieci. Praca zawodowa także bywa prawie nierealna bez udziału komputerów.

Okulista

Autor: MilitaryHealth
Źródło: http://www.flickr.com
Naturalnie – jak wszystko – i rozwój technologiczny ma swoje ciemne strony. Negatywem rozwoju technologicznego jest przede wszystkim zagrożenie dla zdrowia człowieka na wielu rozmaitych płaszczyznach. Zagrożenie to tyczy się wielu części organizmu oraz jego układów. Najczęściej zwraca się uwagę na takie niebezpieczeństwa jak uzależnienie lub problemy z kręgosłupem oraz narządami ruchu.

Czy uważasz, że znajdziesz niezbędne dane w odniesieniu do prezentowanego zagadnienia? Naturalnie, że tak – przejdź do podstrony (https://otosonica.pl/oferta/badania-sluchu) i kliknij w odsyłacz tutaj.

Nieczęsto jednak kierujemy uwagę na – mogłoby się wydawać oczywistą rzecz – nasz wzrok. Ludzka biologia w procesie ewolucyjnym nie przystosowała się do wykorzystywania wzroku do patrzenia w monitor wydzielający światło pulsujące. Następstwem może być wzrost problemów ze wzrokiem.

Jednym z najczęściej napotykanych schorzeń jest zaburzenie załamywania się światła na soczewce oka, znane pod nazwą refrakcja leczenie polega głównie na zastosowaniu soczewek korekcyjnych w postaci okularów, albo też nowocześniejszych szkieł kontaktowych (szerzej w tym temacie: ). Jednak leczenie wad wzroku bywa procesem skomplikowanym. W wypadku niektórych wad potrzebna staje się nawet interwencja chirurga. Jak to najczęściej bywa, najlepszym sposobem uniknięcia problemów jest profilaktyka. Powinna ona polegać na prawidłowym użytkowaniu komputera. Profesjonaliści twierdzą, iż po dłuższej pracy powinno się na chwilę (10 minut) odwrócić wzrok (http://www.as-med.com.pl/znajdz-lekarza/okulista) od ekranu, skupić go na widoku za oknem, lub innym obrazie nie wytwarzanym przez komputer. Składnikiem profilaktyki jest także regularne badanie wzroku u okulisty. W szczególności istotne jest to u osób po czterdziestym roku życia, ponieważ w tym wieku mięśnie oczu w naturalny sposób słabną, co może być przyczyną pogorszenia widzenia.