Soczewki kontaktowe na pewno są niesamowicie pomocne w życiu. Ułatwiają bezproblemowe uprawianie sportu, nie trzeba się obawiać, że zaparują jak okulary, nie zsuną się również z nosa. W jaki sposób jednak dobrać soczewki kontaktowe, w jaki sposób je pielęgnować?

Soczewki kontaktowe to przede wszystkim wygoda, dzięki nim więc możemy normalnie uprawiać sport oraz nie martwić się o zsuwające się okulary – rajsoczewek.pl/ray-ban-aviator -. Ponadto, soczewki kontaktowe gwarantują nieograniczony zakres widzenia, bez zniekształceń. Nie trzeba zwracać uwagi na pogodę, soczewki kontaktowe, o czym już byłą mowa we wstępie, nie będą parować. Niezbędny jest tu również aspekt estetyczny, bo bez okularów większość ludzi wygląda lepiej. Soczewki kontaktowe pozwalają również nosić modne okulary z przyciemnianymi szkłami, zawsze jednak warto mieć zapasowe korekcyjne okulary.

soczewka

Autor: Fiona Henderson
Źródło: http://www.flickr.com

Soczewki kontaktowe doskonale skorygują krótko- jak również dalekowzroczność, lecz i starczowzroczność i astygmatyzm. Soczewki systematycznej wymiany, przykładowo soczewki (https://www.optyk.wroc.pl) jednodniowe czy miesięczne dostać można w mocach od plus sześciu do minus dwunastu, natomiast roczne zamawia się indywidualnie i dostępne są od plus trzydziestu do minus trzydziestu. Dobieraniem soczewek zajmują się okuliści, ale i optometryści Soczewki miękkie co całkiem popularny typ, robi się je z polimeru, który nazywamy hydrożelem albo silikonowym hydrożelem. Taka substancja w stanie suchym ma cechy twardego tworzywa organicznego, natomiast po uwodnieniu jest zmiękczony oraz elastyczny. Od stopnia uwodnienia i przepuszczalności powietrza jest zależny typ soczewek – Stopień takiego uwodnienia w soczewkach miękkich waha się między 30 a 75 procent. W soczewkach takich woda odpowiada za ilość przepuszczanego tlenu.

Są soczewki kontaktowe miękkie korekcyjne, ale również lecznicze, czyli używane jak opatrunek i kosmetyczne – powodujące zmianę barwy i wyglądu tęczówki. Można je również podzielić jeśli chodzi o tryb noszenia (DObre jednodniówki: 1 day acuvue moist bądź inne), to znaczy w systemie dziennym, zdejmowane są przez noc, w systemie elastycznym, od czasu do czasu można w nich spać, jak i do ciągłego noszenia, jakie nie zdejmujemy przez jakiś czas, przykładowo przez trzydzieści dni. Soczewki twarde robi się z tworzywa organicznego o dosyć wysokiej tlenoprzepuszczalności. Są one trwalsze oraz mają mniejszą średnicę aniżeli soczewki miękkie. Mają one też swoje minusy, przykładowo oczy się do nich jakiś czas będą przyzwyczajać.