Trzustka jest niewielkim narządem, położonym w brzuchu. Jest ona na tyle niepozorna, że wiele osób nawet nie ma pojęcia, jak w rzeczywistości wygląda. Również wiele osób nie ma świadomości, jaką rolę pełni w organizmie, a jej funkcje są naprawdę istotne.

trzustka choroby

Źródło: http://www.airnaturel.pl

Przede wszystkim w trzustce jest wytwarzana insulina, pozwalająca na wchłanianie najważniejszego paliwa to znaczy glukozy – Kreontravix mówi o chorobach trzustki. Lecz poza tym produkuje ona ważne dla prawidłowego działania licznych narządów hormony oraz enzymy, jak więc widać jej rola jest dość wszechstronna. Niestety jest to organ dość wrażliwy i atakowany przez rozmaite problemy. Na pewno w dużym stopniu do jej stanu przyczyniają się najróżniejsze używki, zwłaszcza mocno szkodzi jej większa ilość spożywanego alkoholu.
Niestety w wielu przypadkach chorzy nie są dokładnie badani, przez co choroby trzustki mylone bywają ze schorzeniami innych narządów. Dotyczy to w szczególności przewlekłych stanów zapalnych, które mylone są niejednokrotnie z problemami żołądkowymi czy jelitowymi. Ostre zapalenia są już łatwiej diagnozowane, bo najczęściej będzie im towarzyszył silny, przejmujący ból. Wysoka temperatura, zwiększone tętno i pocenie to typowe symptomy tego schorzenia, i jeśli będą występować razem z bólem, to nie należy zwlekać, ale od razu jechać do szpitala.

Duży problem medyczny stanowią też w ostatnim czasie nowotwory, jakich liczba cały czas wzrasta. Są one ciężkie do leczenia, zwłaszcza w późniejszych stadiach, a niestety w wielu przypadkach są one za późno diagnozowane.