Za oknem szaro i nieprzyjemnie… Zbliża się jesień. Chmury przykrywają niebo, a dni kurczą się niemiłosiernie. Wspominamy, smucimy się jakoś bardziej niż do tej pory, częściej ogarnia nas niemoc i niechęć. Drażni nas każda najmniejsza rzecz, przygnębienie i ciągłe, pesymistyczne myśli przeszkadzają cieszyć się życiem.

depresja

Autor: Holly Lay
Źródło: http://www.flickr.com
Coraz mniej rzeczy sprawia nam przyjemność, aż w końcu nie chce nam się wstawać z łóżka w ciemne i zimne poranki. A jeśli to nie jest chwilowe zmęczenie? Dobrze jest sprawdzić czy nie dotknęła nas depresja sezonowa, najczęściej spotykany problem zdrowia psychicznego naszych czasów.

Depresja jest poważnym problemem, który przejawia się głównie głębokim oraz długookresowym pogorszeniem samopoczucia. Innymi niecodziennymi przejawami choroby są: lęk, drażliwość, żal. Przy podejrzeniu zaburzeń depresyjnych należy poszukać pomocy lekarza specjalisty psychiatrii z Olsztyna, który na podstawie wywiadu i badania postaw i rozpoznanie, proponując najlepsze w danym przypadku skuteczne leczenie.
W związku z tym, iż najbardziej prawdopodobną przyczyną powstawania depresji sezonowej jest niedobór światła słonecznego docierającego do nas w okresie jesienno-zimowym, zasadniczym sposobem leczenia tego zaburzenia jest fototerapia. Uznano, że odpowiednia ilość sztucznego światła efektywnie wpływa na wydzielanie hormonów oraz przekaźników mózgowych.

psychiatra
Leczenie światłem można łączyć z lekami antydepresyjnymi. Mają one zwalczać depresję i złe nastroje.

Nie czekaj, tylko poczytaj więcej psychoterapeuta dziecięcy kraków na prezentowany wątek – informacje okażą się zapewne bardzo fascynujące, więc kliknij tu i zobacz więcej.

Lekarstwa dostać można na receptę, wyjątek stanowią preparaty ziołowe, np. wyciąg z dziurawca, przyjmowany tylko po wizycie w gabinecie lekarskim.
Korzystne dla samopoczucia chorych okazują się również zimowe wyjazdy do ciepłych krajów. Zalecane jest także unikanie stresujących sytuacji, a także zrezygnowanie z obowiązków w tym trudnym okresie. Warto również częściej włączać się w kontakty społeczne oraz dbać o relacje z bliskimi.