Badanie nasienia pozwala sprawdzić stan, szybkość i ilość plemników w męskiej spermie. Badanie to jest dla wielu mężczyzn krępujące, ale nie ma żadnego działania na zdrowie. Ocena budowy męskich narządów płciowych oraz nasienia jest łatwa, niedroga i pozwala sprawnie wydobyć m.in. przyczynę niepłodności. Podstawowym krokiem w kierunku oceny płodności pacjenta jest zrobienie badania nasienia. W szpitalach można wykonać badanie na płodność u mężczyzny na podstawie skierowania od lekarza, jak i bez skierowania.

badania

Autor: Bird&Co Sp. z.o.o.
Źródło: Bird&Co Sp. z.o.o.
Pacjent musi jednak wcześniej skontaktować się z recepcją szpitala i zarezerwować dogodny termin. Przygotowanie do badania nasienia polega na wstrzemięźliwości seksualnej przez 3-5 dni. Na wynik oczekujemy 3-4 dni robocze. Wielu mężczyznom, mimo stworzenia odpowiednich, intymnych możliwości – to badanie wydaje się krępujące, ponieważ wymaga masturbacji i wytrysku „na zawołanie”. Jednakże badanie (kliknij aby zobaczyć więcej) spermy jest naprawdę konieczne w czasie diagnostyki niepłodności. W wyniku badania podstawowego opisane są ogólne parametry nasienia, takie jak: czas upłynnienia, objętość, lepkość, wygląd ejakulatu, pH, odsetek żywych i ruchliwych plemników, ilość plemników na 1 ml nasienia, ogólna ilość plemników w ejakulacie, obecność i ewentualnie stopień aglutynacji plemników.

Dodatkowo w badaniu podstawowym wykonany jest HOS test. Badanie HOS test (test hipoosmotyczny) mierzy integralność błon plemników, dający nam wiedzę o odpowiedniej funkcjonalności i żywotności plemników.

Żeby zdobyć nowe dane na prezentowane zagadnienie przenieś się tutaj (introwertus.pl/), a na pewno nie poczujesz się zawiedziony Upewnij się, że tak jest!

Można także wykonać badanie nasienia (czytaj o leczeniu niepłodnosci) szczegółowe zawierające dodatkowo ocenę morfologii plemników, tj. odsetek odpowiednio zbudowanych plemników oraz odsetek różnych defektów budowy dotyczących główki, wstawki i witki plemnika, odsetek komórek spermatogenezy obecnych w ejakulacie, liczbę leukocytów w 1 ml nasienia oraz ilość komórek nabłonkowych i erytrocytów.

W badaniu nasienia możliwe jest również przyuważenie stanów zapalnych narządów rozrodczych mężczyzny, o czym świadczy obecność leukocytów (krwinek białych) i rozpoznanie schorzenia autoimmunizacyjnego (więcej niż 20% plemników jest

badania

Autor: MartialArtsNomad.com
Źródło: http://www.flickr.com

okrytych przeciwciałami przeciwplemnikowymi). Jeżeli wynik badanie nasienia jest nieprawidłowy, należy je zrobić po około 3 miesiącach. W przypadku następnych anomalii konieczna jest dalsza specjalistyczna diagnostyka (np. testy czynnościowe i kontaktowe, badania hormonalne, biopsja jąder) i kuracja pod kontrolą lekarza androloga – szczegółowe informacje.

Kolejnym, specjalistycznym badaniem jest test SCD (Sperm Chromatin Dispersion). Jest to narzędzie do diagnostyki odsetka plemników wykazujących zwiększoną fragmentacje materiału genetycznego (DNA), która bywa jednym z głównych przyczyn spadku płodności mężczyzn. Duży poziom fragmentacji DNA plemników może decydować o:
– obniżonej zdolności do zapłodnienia,
– nieprawidłowościach w podziale zygoty i poczatkowym rozwoju zarodka,
– częstszych, wczesnych i spontanicznych poronieniach,
– podwyższonym ryzyku uszkodzenia genomu,
– podwyższonym ryzyku przeniesienia wad genetycznych na potomków.