Bardzo często w życiu znajdujemy w sytuacji, w której wydaje nam się, że sami nie poradzimy sobie z kłopotami. W takim wypadku powinniśmy poszukać wsparcia.

terapia dla par oraz rodzin

Źródło: flickr.com
Bardzo częstą formą, po którą sięgamy w ostatnich czasach jest terapia par. Kryzys małżeński może dotknąć każdego, nawet pozornie najlepiej dobraną parę. Często nadmiar problemów w pozostałych dziedzinach życia może negatywnie oddziaływać na relacje ze współmałżonkiem. Niekiedy kryzys powodują problemy z dziećmi czy różnice w poglądach na sprawy wychowawcze. Pamiętajmy o bagażu emocjonalnym, jaki każdy z nas przynosi z czasów sprzed małżeństwa.
Terapia (więcej w temacie) par polega na udziale w spotkaniach przeprowadzanych przez doświadczonych terapeutów. Trzeba podjąć ten trud, zamiast myśleć o rozstaniu. Niejednokrotnie dopiero osoba z zewnątrz, doświadczony terapeuta, jest w stanie pomóc odnowić relacje pomiędzy partnerami. Najczęściej w momencie kryzysu komunikacja jest zaburzona i potrzeba kogoś, jaki pokaże jak dojść do porozumienia, słuchać siebie nawzajem, osiągać kompromisy. Takiej osobie łatwiej jest dostrzec, gdzie jest problem – . terapia (zobacz szczegóły pod linkiem www.pco-poznan.pl)
Czasem jedynym odpowiednim wariantem jest terapia rodzinna. Powinni brać w takiej terapii udział wszyscy blisko spokrewnieni, bowiem tworzą oni system, w którym każdy znajduje się w bliskiej relacji oraz oddziałuje na innych. Dlatego kłopoty jednego z członków wpływają na funkcjonowanie pozostałych. Nieraz złe układy w rodzinie mogą nasilać kłopoty jednego z członków – na przykład dziecka. Terapia rodzinna będzie także pomocna w przypadku śmierci, ciężkiej choroby albo utraty pracy – pomocne wskazówki .

Bardzo istotne jest, aby dobrze wybrać terapeutę. Pamiętajmy, że jest to ktoś, w którego ręce poniekąd oddajemy nasze losy. Musi posiadać niezbędne wykształcenie i doświadczenie. Powinniśmy przy poszukiwaniu skorzystać z poleceń przyjaciół, pedagoga szkolnego czy lekarza pierwszego kontaktu.