Mieszkam w Beskidzie Śląskim. Dla mnie krajobraz zielonych trójkątów za oknem, zasnutych mgłą o świcie, to normalność. Co wcale nie jest nużące. Przeciwnie – gdy widzisz góry nie potrzebujesz odbiornika telewizyjnego, wystarczy ciut uwagi. I mamy przedstawienie! Rankiem bywa, iż mgiełka unosi się jak kurtyna w teatrze. Legendarny jest sąd, iż górale potrafią intuicją przewidywać aurę.

góry

Autor: Matt Ming
Źródło: http://www.flickr.com
Podczas gdy idziemy po bułeczki na śniadanie albo po drożdżówki do ulubionej cukierni, można na tej metodzie polegać. Sprawa staje się bardziej poważna, a nawet śmiertelnie poważna, kiedy w planie mamy wycieczkę lub wyjście w góry. Wtedy wysłuchanie prognozy pogody to rzecz pierwszej wagi. Jednakże, nawet jeżeli prognoza była piękna, rozsądnym pomysłem jest odpowiednie przygotowanie się. Każdy rozsądny, kuty na cztery nogi człowiek, będzie pamiętać o wygodnych butach i plecaku „kominie”. Dobrze by było jednakże pamiętać także o stosownym ubiorze. Generalna reguła jest taka, że należy ubrać się „na cebulkę”, więc tak, aby było nam łatwo w razie potrzeby rozebrać lub ubrać dodatkowe ubranie. Bardzo ważne jest również, aby się za bardzo nie spocić. Tutaj przychodzi nam na ratunek sportowa bielizna”oddychająca” – w tym miejscu przykłady ostatnio rekomendowane skarpety termoaktywne.

Możemy ją kupić pod postacią nawet jednorodnych kompletów termoaktywnych (tutaj zobaczysz więcej: koszulki termoaktywne, które się poleca). Są to ciuchy z materii ery przyszłości. Konstrukcja tej bielizny składa się z mikroskopijnych rurek, których zadaniem jest drenować krople potu ze skóry a jednocześnie zapewnić dopływ powietrza do niej. Jest to wykonalne dlatego między innymi, iż rureczki z jakich jest zrobiona materia mają średnicę na tyle dużą aby przepuścić kropelki potu lecz na tyle nieduże aby nie przepuścić maleńkich cząsteczek pary.

Dlatego nie istotne czy ubieramy koszulki termoaktywne czy skarpetki termoaktywne, rękawiczki termoaktywne czy też komplety termoaktywne – wszystkie wymienione części stroju muszą przylegać do skóry (im ściślej tym skuteczniej chronią przed chłodem). Wówczas rurki będą odprowadzać wilgoć na zewnątrz i spełniać swoją funkcję „oddychającą”.