Wiele osób mając rewelacyjny pomysł na swój biznes staje przed bardzo dużym problemem, w jaki sposób zdobyć na to środki. Niektórzy inwestują własne pieniądze lub będą się posiłkować różnego rodzaju kredytami i pożyczkami. Lecz oszczędności niekiedy są niewystarczające, a pożyczone pieniądze trzeba będzie w pewnym momencie oddać, i to ze sporymi odsetkami.
Duża część ludzi poszukujących wsparcia finansowego spogląda również w kierunku inwestorów, w zamian za jakąś część udziałów w firmie takie fundusze albo osoby inwestują swoje środki w projekt, aby później z zyskiem sprzedać swoje udziały. Ogromne możliwości jeśli chodzi o szukanie funduszy daje dzisiaj internet, przez to, że ma on globalny zasięg, to znacznie proście jest dotrzeć do potencjalnych osób zainteresowanych wsparciem finansowym. Ostatnio przebojem się staje crowdfunding, ta nowa odmiana znajdowania środków ma coraz większą popularność w wielu państwach, w tym również w Polsce. W nas działa obecnie kilka portali zajmujących się tego typu inwestowaniem, i bez przerwy powstają nowe.

Najważniejszą cechą, która wyróżnia sports crowdfunding pośród innych form finansowania, będzie to, że na projekt finansowo składają się drobni użytkownicy. Większa liczba tych drobnych wpłat może pozwolić na zgromadzenie całkiem pokaźnej w niektórych projektach sumy, oczywiście przy założeniu, że dany projekt będzie dobrze oceniony. W zamian za wsparcie pieniężne właściciel projektu w pewien sposób wynagradza osoby które go wsparły. Często są to oferowane usługi albo produkty, przykładowo drobne gadżety lub bilety, lecz czasami mogą to też być udziały w przedsięwzięciu. Wielu ludzi ma sporo obaw przed taką formą inwestycji, jednak wszystko jest zupełnie legalne i dość bezpieczne. Solidne portale mają pełne wsparcie prawników, a także dokładnie sprawdzają przebieg wykonania projektu. Raczej nie ma obawy, że osoba która poszukuje środków otrzyma pieniądze i ucieknie do innego kraju, jest to wszystko na każdym etapie dokładnie pilnowane.