Czy wiesz, iż doktor o specjalności dentystycznej to nie tylko taki, który para się leczeniem zębów? W teorii w należącym do nas państwie te zawody używane okazują się być wymiennie, podczas kiedy lekarz posiadający specjalizację dentystyczną to lekarz, jaki para się jedynie leczeniem zębów.

stomatolog

Autor: Star Fitness
Źródło: Star Fitness

W przeciwieństwie do niego, stomatolog – (www.medimix.pl/hurtownia-stomatologiczna-materialy-stomatologiczne/) natomiast to lekarz, który zajmuje się leczeniem całej jamy ustnej. Rozbieżność tą objaśnia trochę pochodzenie tego typu słów, ponieważ wyraz dentysta pochodzi od łacińskiego słowa „dens”, zatem ząb, a lekarz o specjalności dotyczącej stomatologii nazwę swojego zawodu zawdzięcza pochodzącym z Grecji słowom „stoma” (usta) oraz „logia” (lekcja). Pozostałymi słowy stomatolog to lekarz posiadający szerszą niż dentysta wiedzę, gdyż jest w stanie leczyć także okolice przyzębia. W wielu państwach w powszechnym wykorzystaniu istnieje to rozdzielenie do dziś. W naszym kraju także tak było, wszakże z chwilą dołączenia naszego kraju do Unii Europejskiej nazwy tego typu fachów zostały ujednolicone. Po zakończeniu studiów stomatologicznych oraz zaliczeniu państwowego egzaminu uzyskuje się miano doktora dentysty.
Jest to nieco krzywdzące dla lekarzy, jacy wybrali kiedyś specjalizację stomatologiczną, gdyż po wejściu do UE zostali poniekąd zdegradowani. Posiadają przecież bardziej obszerną wiedzę. Dlatego także niektórzy doktorzy, jacy ukończyli studia dentystyczne przed 2002 rokiem czasami umieszczają na drzwiach własnych gabinetów nadruk lekarz stomatolog obok określenia lekarz dentysta.

Z punktu widzenia polskiego prawa używanie tych słów zamiennie jest dopuszczalne, wszakże w przypadku lekarzy mających znaczny staż pracy, należałoby nazywać ich z grzeczności stomatologami.