Czym jest lateks, jakie mamy jego rodzaje i do czego służy? Jakie są jego najważniejsze właściwości?

Lateks jest koloidalnym roztworem kauczuku naturalnego, nazywa się go w związku z tym fachowo lateksem naturalnym. Lateks może być również sztuczny i występować w stanie płynnym. W przemyśle chemicznym termin ten określa wszystkie emulsje polimerów, ale też gumy syntetyczne i plastiki.

rękawiczki lateksowe

Autor: Steven Depolo
Źródło: http://www.flickr.com
Lateks naturalny otrzymuje się dzięki nacinaniu roślin kauczukodajnych i zebranie i obróbkę soku mlecznego. Taki sok jest mieszany z substancjami alkalicznymi, na przykład amoniakiem. Końcowy produkt, którym jest kauczuk w przemyśle gumowym można otrzymać w wyniku koagulacji soku i jego zagęszczania. Takie zwiększenie gęstości robione jest przez odprowadzenie lub częściowe odparowanie wody. Koagulacja zachodzi po zakwaszeniu, zamrożeniu, może też nastąpić po dodaniu soli , które są rozpuszczalne w wodzie – .

Pozyskiwany z drzew kauczukowych naturalny lateks jest dobry dla środowiska, ponieważ jest odnawialnym surowcem. Jest też antyalergiczny oraz odporny na roztocza, w związku z tym nadaje się dla alergików. Jest to również niesamowicie mocny i amortyzujący surowiec naturalny. Innym rodzajem jest lateks syntetyczny. Otrzymuje się go poprzez polimeryzację emulsyjną danych monomerów. Ph lateksów uzyskiwanych syntetycznie waha się od 6 do 12. Po późniejszym zakwaszeniu lub dodaniu soli mamy kauczuki stałe.

Jeśli fascynuje Cię ten temat, odszukaj więcej tutaj (https://okulus.pl/nasze-uslugi/zabiegi-operacyjne/chirurgia-refrakcyjna/laserowa-korekcja-wzroku/) faktów na ten wątek, które będą niezwykle fascynujące i z pewnością wciągną Cię zupełnie.

Ten typ surowca stosowany jest w wielu branżach, głównie w branży samochodowej, możemy z jego pomocą tworzyć opony samochodowe. Tworzy się z niego sporo różnych rzeczy bardzo potrzebnych w codziennym życiu, jak uszczelki, piłeczki z kauczuku czy rękawiczki lateksowe. Służy również do wyrobu popularnej pianki lateksowej, która służy do robienia mebli oraz materaców.

prezerwatywa

Autor: Steven Depolo
Źródło: http://www.flickr.com
Takie materace mają świetne właściwości antyalergiczne i antygrzybicze. Lateks jest również niezbędny przy wyrobie klejów, prezerwatyw czy odzieży. Uzyskiwana w taki sposób pianka lateksowa jest bardzo miękka oraz elastyczna. Umożliwia równe rozłożenie ciężaru ciała, który zapobiegać będzie robieniu się miejsc uciskowych. Tego typu pianki są antybakteryjne, są odporne na pleśnie oraz roztocza. Jest to więc świetna alternatywa dla surowców sztucznych.

, , ,

Related posts

W jaki sposób wybrać dobrą aptekę?

Przed tym dylematem staje każdy z nas – i nie jedynie w przypadku, kiedy nagle zachorujemy. Oferta farmaceutyczna jest obecnie niezmiernie bogata.
Niektórzy być może nie przywiązują ogromnej wagi do tego, w jakiej aptece zaopatrują się w lek, lecz może to być ogromny błąd.

Bank spermy wszystko uważnie sprawdza

Jeśli chcemy korzystać z cudzych komórek jajowych, albo z obcej spermy, bo jedynie tak będziemy mieli szansę wypełnić swe plany o dziecku, to powinniśmy zaznaczyć o paru sprawach.

Fizjoterapia – zawód przyszłości!

Fizjoterapia to leczniczy kierunek powiązany z ochroną zdrowia a także przywracaniem straconej sprawności cielesnej osoby chorej. Renoma zawodu fizjoterapeuty rośnie w związku ze zmianami, które zachodzą w naszym społeczeństwie. Powiększająca się średnia długość życia a także ujemne konsekwencje rozwoju cywilizacyjnego powodują, że z roku na rok coraz to sporzej osób potrzebuje szeroko zrozumianej rehabilitacji (w tym zabiegów usprawniających), a również wsparcia w zakresie zdrowego stylu życia oraz podtrzymania sprawności cielesnej i psychicznej.

Sprawna i efektywna sterylizacja butelek dla dzieci

Każda mama dobrze wie, jak znacząca jest prawidłowa higiena malca a także otoczenia, w jakim się ono znajduje. Sterylizowanie butelek to jedna z najistotniejszych rzeczy, jaką trzeba w sposób regularny wykonywać, wszystko po to, żeby butelki były pozbawione jakichkolwiek zarazków, a dziecko mogło pić z czystych butelek.

Latest posts

Skuteczne formy zdobywania środków na biznesowe pomysły, zalety i wady crowdfundingu.

Wiele osób mając świetny pomysł na swój biznes staje przed bardzo dużym problemem, w jaki sposób zdobyć na to środki. Niektórzy inwestują zebrane wcześniej pieniądze lub będą się posiłkować różnego rodzaju kredytami i pożyczkami. Lecz oszczędności niekiedy mogą nie wystarczyć, a pieniądze, które się pożyczy będzie trzeba kiedyś oddać, i to ze sporymi odsetkami.

Bądź aktywny zimą a więc zadbaj o własne ciało

Zima to okres, w którym możemy się skupić na przygotowaniu naszego naszego organizmu i sylwetki na sezon letni. Któż z nas nie chciałby bowiem pochwalić się na plaży wyrzeźbioną, zadbaną i muskularną sylwetką? Jeżeli pragniemy dobrze wyglądać w okresie letnim, wypada już dzisiaj zacząć od zmiany nawyków żywieniowych, rozplanowanie odpowiedniego treningu oraz zakup wejściówki na basen i siłownię.
Kluczem do sukcesu jeżeli rozważamy jako cel pracę nad ogólną kondycją i świetnie prezentującą się sylwetką jest odpowiednio przygotowany, mocny trening skrojony do naszych możliwości oraz zdrowa i pełnowartościowa dieta.

Bank spermy wszystko uważnie sprawdza

Jeśli chcemy korzystać z cudzych komórek jajowych, albo z obcej spermy, bo jedynie tak będziemy mieli szansę wypełnić swe plany o dziecku, to powinniśmy zaznaczyć o paru sprawach.

W jaki sposób wybrać dobrą aptekę?

Przed tym dylematem staje każdy z nas – i nie jedynie w przypadku, kiedy nagle zachorujemy. Oferta farmaceutyczna jest obecnie niezmiernie bogata.
Niektórzy być może nie przywiązują ogromnej wagi do tego, w jakiej aptece zaopatrują się w lek, lecz może to być ogromny błąd.

Sportowa rodzina, to szczęśliwa rodzina!

Wolny czas spędzają na wspólnym joggingu i przy basenach. Dla aktywnej rodziny, weekend przed telewizorem to strata czasu. Dla nich liczy się ruch, a swoim entuzjazmem pragną zarazić swoje latorośle. Ogromne znaczenie ma też należyty wybór dyscypliny sportowej, którą wszyscy będą mogli uprawiać z wielką frajdą. To może być: jazda na rowerze, jazda na rolkach czy piesze wędrówki.