Niedoczynność hormonu tarczycy to schodzenie wynikające z bezwzględnego niedoboru hormonów tarczycy

Tarczyca to narząd, który leży tuż poniżej krtani. Przylega do tchawicy, zbudowana jest z dwóch płatów, które połączone są cieśnią tarczycy. Tarczyca produkuje hormony: tyroksynę oraz trójjodotyroninę. Hormon tarczycy, generalnie jest odpowiedzialny za metabolizm i termogenezę, naszego organizmu. Dzięki nim dochodzi do tworzenia i katabolizmu, czyli rozpadu białek. Dodatkowo mają wpływ na lipolizę. Dzięki temu procesowi dostarczane są kwasy tłuszczowe biorące współudział w procesach przemiany materii i termogenezy. Synteza i wydzielanie hormonów tarczycy jest regulowana przez przysadkę mózgową. Niekiedy, może stać się tak, że ta regulacja zostanie zaburzona. Wtedy mówimy o nadczynności i niedoczynności tarczycy.

tutaj dowiesz się więcej

Autor: Bird&Co
Źródło: Bird&Co
Choroba niedoczynności hormonu tarczycy może być wywołana zaburzeniami tarczycy, wtedy mówimy o niedoczynności pierwotnej oraz zaburzeniami przysadki i podwzgórza. Jakie są najczęściej spotykane podłoża niedoczynności narządu tarczycy? Główne podłoża to zapalenie tarczycy, nieobecność jodu w organizmie, stosowanie pewnych środków leczniczych, stan po zabiegu operacyjnym wycięcia całkowitego lub częściowego tarczycy, hipoplazja tarczycy.

Niedoczynność narządu tarczycy może być także wrodzona. Poza tym może objawić się ona w zespole niedoczynności przysadki oraz chorobach podwzgórza. Jakie są wtedy wielkości hormonów? Poziom tyroksyny jest zmniejszony, poziom trójjodotyroniny może być dobry lub pomniejszony.

Czy zainteresował Cię nasz wpis? Jeśli tak, to idź dalej i przeglądnij tam kolejne fascynujące wątki. Nie czekaj!

Inne obserwacje, które w połączeniu z obrazem klinicznym, mogą skłaniać lekarza do postawienia rozpoznania niedoczynności tarczycy, to zbyt wysoki poziom cholesterolu.

Jakie są objawy niedoczynności tarczycy? Najczęściej występujące alarmujące

tarczyca

Autor: Bird&Co
Źródło: Bird&Co

sygnały choroby niedoczynności tarczycy to ospałość, spowolnienie i zmniejszenie tolerancji wysiłku – polecam stronę. Skóra chorych jest przesuszona, szorstka, zimna. Włosy mają skłonność do wypadania, a paznokcie do łamania się. Pacjenci uskarżają się na uczucie chłodu, zaparcia, przyrost masy ciała. Lekarz przy oględzinach często odnotowuje tzw. obrzęk podskórny, wtedy dochodzi do pogrubienia rysów twarzy, obrzęku powiek, dłoni. Ponadto zwolniona jest czynność serca, spłycone są oddechy, głos jest matowy, ochrypły. Leczenie choroby niedoczynności hormonu tarczycy polega na substytucji jej hormonów.

Dawka hormonów jest dopasowywana indywidualnie dla każdego pacjenta. Choroby hormonu tarczycy to częste schorzenia. Pacjenci zawsze powinni znajdować się pod opieką endokrynologa i stosować się do jego zaleceń, albowiem nieleczone choroby tarczycy mogą doprowadzić do bardzo ważnych następstw i powikłań .

, ,

Related posts

Latest posts

Lampa do paznokci przyspieszy cały proces

O ciało musimy właściwie troszczyć się w całym jego zakresie, z tego powodu właśnie tak istotne będzie to, byśmy wiedzieli, z czego musimy tutaj wykorzystywać. Im dokładniej dobierzemy określone materiały, tym szybciej zauważymy rezultaty ich działania.

Opieka nad dogorywającymi bliskimi

Dbałość paliatywna mieści opiekę nad ciężko chorymi, przez stosowanie terapii przeciwbólowej, aby poprawić ich jakość życia w ostatnim czasie choroby.

Chory nie ponosi żadnych kosztów za świadczenia lecznicze udostępniane w opiece paliatywnej.
Opieka paliatywna w domu pacjenta jest częstokroć dla niego najlepszym rozwiązaniem.

Hospicjum gwarantem profesjonalnej opieki

Niestety, ludzkie ciało bywa delikatne. Schorzenia powiązane z podeszłym wiekiem i choroby nowotworowe zazwyczaj sprawiają, że człowiek wymaga całodobowej opieki. Bliscy nie w każdym przypadku są w stanie mu ją zagwarantować, jako że mają swoje obowiązki, jak chociażby praca zawodowa.

Czy prowadzenie własnej apteki to opłacalny biznes?

W naszym kraju jeszcze do niedawna rynek aptekarski zdawał się być taką branżą, której żadne zastoje nie są straszne. Należy jednak nadmienić, iż obecnie wyróżnia nas największy w całej Europie wskaźnik ilości aptek na jednego mieszkańca, co jest główną przyczyną faktu, że nawet apteki z wieloletnim stażem i rzeszą stałych klientów mają kłopoty z przetrwaniem na rynku. Bez większej przesady można stwierdzić, że obecnie praktycznie na każdej ulicy jest zlokalizowana jakaś apteka, sytuacji nie polepsza również to, że apteki dysponują ograniczonymi możliwościami przyciągania klientów (nie mogą już wykorzystywać programów lojalnościowych czy informować o różnych promocjach na leki sprzedawane bez recepty).