W jaki sposób w rzeczywistości działa nasz słuch?

Żaden człowiek nie chce funkcjonować bez możliwości słuchania odgłosów śmiechu dzieci czy czułych słów mówionych cicho do ucha przez bliską osobę.
Nikt także nie chciałby żyć bez możliwości usłyszenia pięknych dźwięków przyrody: szelestu liści, śpiewu ptaków czy szumu fal lub trzasku żarzących się kłód drewna w ognisku.

Aby słyszeć, posiadamy oczywiście mózg oraz dwoje uszu. Jeżeli mamy prawidłowy słuch, umiemy rozróżniać tak niskie tony (chociażby ruch uliczny albo kontrabas), jak i tony wysokie (świergot ptaków czy też skrzypce). W praktyce zakres ludzkiego słuchu zawiera częstotliwości od około 20 – 20 000 herców. Poza tym warto mieć świadomość, że prawidłowy słuch może przetworzyć tak ciche dźwięki jak dla przykładu bzyczenie komarów, jak i bardzo donośne, np. silniki odrzutowca. Odpowiada to natężeniu dźwięku od kilku do ponad 120 dB. Ludzki mózg jest doskonale przystosowany do rozróżniania języka. Jest w stanie sobie poradzić z tym w różnych sytuacjach oraz w wielu aspektach.

rentgen nogi

Autor: Ken Mayer
Źródło: http://www.flickr.com
Nieważne, czy jesteśmy właśnie na spotkaniu w kawiarni, czy może prowadzimy rozmowę telefoniczną lub uczestniczymy w jakiejś konferencji, nasz mózg jest w stanie przefiltrować wiele nieważnych dźwięków oraz skoncentrować się wyłącznie na takich, które są dla nas w danej sytuacji istotne. Umiejętność ta daje okazję śledzenia chociażby określonego instrumentu podczas trwania jakiegoś koncertu lub też przeprowadzanie poufnej rozmowy w relatywnie głośnym otoczeniu.

Czasami publikowane w internecie informacje są niepewne, ale jeśli interesuje Cię tego typu tematyka, to kliknij i zdobądź wiarygodne info (http://gorillacoffee.pl/kategoria/kawa/cascara/) także na analogicznej witrynie.

Dzięki mózgowi możemy odbierać dźwięki z każdej strony i możemy odróżnić kierunek, skąd taki odgłos pochodzi.

Zezwala to nam na określenie, skąd dokładnie ten odgłos dochodzi, jaka jest przybliżona wysokość pomieszczenia, w którym przebywamy i czy w naszym otoczeniu jest jakakolwiek przeszkoda.

, , , ,

Related posts

Latest posts

Fachowe metody kuracji nietrzymania moczu

Wysiłkowe nietrzymanie moczu spowodowane jest nadwątleniem mięśni Kegla, jakie nie kurczą się poprawnie i nie zwierają cewki moczowej. Podyktowane może być również rozciągnięciem pochwy, czego rezultatem jest zmiana kąta nachylenia cewki . W efekcie dochodzi do bezwiednego wyciekania moczu. Do mimowolnego wyciekania moczu dochodzi jedynie w sytuacjach podniesionego ciśnienia w środku jamy brzusznej, a więc w trakcie kaszlu, śmiechu, kichania, a również w trakcie zwiększonego wysiłku cielesnego. W spoczynku nie obserwuje się nieprzyjemnych dolegliwości.

Innowacyjne sposoby leczenia wad twojego wzroku

Niektórzy ludzie są zdania, że wady wzroku stanowią typ schorzeń w szczególności powszechny obecnie. O powiększanie tych wad szczególnie obwinia się urządzenia, takie jak komputer. Rzeczywiście zbyt długotrwałe korzystanie z komputera jest w stanie doprowadzić do pogorszenia widzenia. Na dzień dzisiejszy coraz powszechniejsze są również wady wzroku u najmłodszych, co dość często bierze się z czynników związanych z genetyką.

Apteka – a więc, miejscówka, gdzie bez problemu nie jedynie zakupimy leki, ale i uzyskamy ratunek

Zazwyczaj, kiedy posiadamy problemy wraz ze zdrówkiem, pierwsza rzecz jaka naszym osobom przyłazi do główki, to pójście do lekarza. Jednakże wielu spośród nas ma wraz z tą rzeczą problemik, ponieważ albo nie posiada zbyt dużo czasu, by się tam udać, albo po prostu nie znosi w to miejsca chodzić - niezależnie od problemu jaki mamy, problemik pozostaje jednakże ten sam - łapie nasze osoby choróbsko, albo mamy jakiegoś typu infekcję.

Stylowe rowerki miejskie – a więc, jazda po mieście w ogromnym stylu

Każdziutki spośród nas ma pojęcie, co to bywa rower, a przynajmniej kojarzy, jak mniej więcej go opisać - "rowerek jest to dwukołowiec, wraz z siodełkiem, kierownicą, napędzany naszą własną siłą mięśni wraz z pomocą pedałów" - zwykle tyle wiemy na ich temat oraz tak prawdę mówiąc, nie musimy wiedzieć więcej o ich specyfikacji, chyba iż naprawdę nas to interesuje, oraz chcemy zerknąć "głębiej".