Czym w rzeczywistości jest tzw. słuch absolutny oraz kto się mógł nim poszczycić?
Słuchem absolutnym, zatem umiejętnością trafnego zapamiętywania wszystkich usłyszanych odgłosów nazywamy cechę właściwą dla dużej ilości artystów muzycznych oraz niezwykle taki fenomen użyteczny jest w zawodzie muzyka.
Ale czy jest to rzeczywiście talent, nietypowa umiejętność, czy geniusz – tego nie wiadomo do dziś.
Okazuje się, że słuch absolutny jest wynikiem niezwykle wzmożonego wysiłku w początkowych latach dziecięcych. Słuch absolutny, zatem innymi słowy słuch doskonały, to niezwykła zdolność zapamiętywania i rozróżniania wysokości dźwięków, w tym paru równocześnie, bez konieczności odwoływania się do dźwięku wzorcowego. Zatem człowiek, który może pochwalić się, że ma słuch absolutny, jest zdolny bardzo szybko oraz bez błędów skojarzyć wysokość konkretnego odgłosu z jego muzyczną nazwą. Naukowcy z Uniwersytetu w Zurychu za pomocą badania typu EEG ustalili, że słuch absolutny jest niejako konsekwencją sprzężenia kory słuchowej, która jest odpowiedzialna za percepcję muzyki.

Źródło: http://www.flickr.com
Ocenia się, że jedynie jedna na 10 tysięcy osób obdarowana jest słuchem absolutnym. Mogli poszczycić się nią tacy kompozytorzy jak Beethoven, czy też Mozart. Byli oni okrzyknięci mianem geniuszy, już jako kilkuletnie dzieci potrafili komponować wyśmienicie dzieła. Kiedy jednak przyjrzymy się trochę dokładniej ich biografii, szybko zaobserwujemy, że talent muzyczny szlifowany był od wczesnych lat. Wolfgang Amadeusz Mozart od urodzenia słyszał w domu muzykę.
Czy masz ochotę zgłębić opisywane zagadnienie? Jeśli tak, to kliknij w rekomendowany link (https://tlenownia.eu/), a na pewno znajdziesz tego typu dane, które okażą się niezwykle pomocne.
Gdy miał tylko 3 lata, bawił się klawesynem oraz towarzyszył starszej siostrze podczas zajęć gry. Kiedy miał 5 lat, skomponował już własny pierwszy utwór.
Podobnie sprawa wygląda z Ludwikiem van Beethoven – ojciec kształcił go muzycznie od 4 roku życia. Własny pierwszy koncert dał już w wieku 7 lat. Takich przykładów można by znaleźć o wiele więcej.