Czy doktor o specjalizacji dentystycznej oznacza to samo co doktor o specjalizacji stomatologicznej?

Czy wiesz, iż doktor o specjalności dentystycznej to nie tylko taki, który para się leczeniem zębów? W teorii w należącym do nas państwie te zawody używane okazują się być wymiennie, podczas kiedy lekarz posiadający specjalizację dentystyczną to lekarz, jaki para się jedynie leczeniem zębów.

stomatolog

Autor: Star Fitness
Źródło: Star Fitness
W przeciwieństwie do niego, stomatolog – (www.medimix.pl/hurtownia-stomatologiczna-materialy-stomatologiczne/) natomiast to lekarz, który zajmuje się leczeniem całej jamy ustnej. Rozbieżność tą objaśnia trochę pochodzenie tego typu słów, ponieważ wyraz dentysta pochodzi od łacińskiego słowa „dens”, zatem ząb, a lekarz o specjalności dotyczącej stomatologii nazwę swojego zawodu zawdzięcza pochodzącym z Grecji słowom „stoma” (usta) oraz „logia” (lekcja). Pozostałymi słowy stomatolog to lekarz posiadający szerszą niż dentysta dentysta natolin wiedzę, gdyż jest w stanie leczyć także okolice przyzębia. W wielu państwach w powszechnym wykorzystaniu istnieje to rozdzielenie do dziś. W naszym kraju także tak było, wszakże z chwilą dołączenia naszego kraju do Unii Europejskiej nazwy tego typu fachów zostały ujednolicone. Po zakończeniu studiów stomatologicznych oraz zaliczeniu państwowego egzaminu uzyskuje się miano doktora dentysty.
Jest to nieco krzywdzące dla lekarzy, jacy wybrali kiedyś specjalizację stomatologiczną, gdyż po wejściu do UE zostali poniekąd zdegradowani. Posiadają przecież bardziej obszerną wiedzę. Dlatego także niektórzy doktorzy, jacy ukończyli studia dentystyczne przed 2002 rokiem czasami umieszczają na drzwiach własnych gabinetów nadruk lekarz stomatolog obok określenia lekarz dentysta.

Z punktu widzenia polskiego prawa używanie tych słów zamiennie jest dopuszczalne, wszakże w przypadku lekarzy mających znaczny staż pracy, należałoby nazywać ich z grzeczności stomatologami.

, , ,

Related posts

Kosmetoginekologia to dział chirurgii plastycznej, która coraz lepiej radzi sobie na polskim rynku.

Obecnie dorosłe kobiety mają większą wiedzę na temat swojego ciała i chcą dobrze się czuć i wyglądać w bez względu na wiek. Życie intymne to sfera, która ma duże znacznie jeśli chodzi o samoocenę, dlatego wiele kobiet decyduje wizycie w renomowanej klinice w celu przeprowadzenia zabiegu okolic intymnych.
Kobiety zgłaszają się do chirurga plastycznego z różnych przyczyn. Najczęściej jednak ciało kobiety zmienia się po urodzeniu dziecka. Zwłaszcza po kilku więcej niż jednym porodzie naturalnym zdarza się, że mięśnie pochwy są rozciągnięte, co często negatywnie wpływa na jakość życia seksualnego. Mimo że wiele pacjentek odczuwa podobne dolegliwości, to jednakże niewiele z nich zgłasza się z tym do właściwego lekarza.

Centrum okulistyczne Śląsk przyjmie ludzi w każdym wieku

Czy zaznaczymy jak dbać o oczy?
Oczy okazują się być jednym z najistotniejszych naszych narządów, przez to tak ważne będzie to, aby dobrze o nie troszczyć się, tak by posiadać świadomość, że będą nam przez spory okres odpowiednio służyć. dlatego także tak ważne jest to, aby poddawać się wcześniejszym testom, tak by od razu wychwycić, jeśli będzie się z nimi działo coś niewłaściwego.

Hotel polanica zdrój

Motywów, dla których wybieramy w drogę jest sporo. Można by nawet stwierdzić, że każdy ma odmienny powód. Bo oczywiście niektórzy wyjeżdżają do nowej pracy, ale każdy do innej, a nawet, jeżeli do tej samej to na różne stanowiska itp.

Z nami odnajdziesz dobrego okulistę w Warszawie

Dzisiaj dużo osób mierzy się z trudnościami ze wzrokiem. Kiedy zastanowimy się nad tym głębiej może wówczas okazać się, że dalekowzroczność to choroba obecnych czasów. Nie da się zaprzeczyć, że wiele czasu spędzamy przed komputerem – zarówno w pracy jak i w domu – w związku z czym mnóstwo osób musi nosić okulary.

Masaż biurowy w pracy – jak wygląda oraz jakie są jego korzyści?

Czy słyszałeś kiedyś o czymś takim, jak masaż w pracy? Masaż biurowy w pracy staje się obecnie coraz popularniejszy oraz proponuje go niezmiernie sporo firm posiadających w swojej ofercie różnorodne aplikacje medyczne, warsztaty czy także inne programy profilaktyczne powiązane ze zdrowiem.

Latest posts

Jak nauczyć się jeździć na koniu?

Mówi się, iż nauka konnej jazdy zajmuje cały żywot. Jednak ażeby móc osobiście wyruszyć konno na wycieczkę do lasu, wcale nie trzeba miesięcy lekcji.
Swoją przygodę z końmi zacząć powinniśmy od wyboru należytego klubu jeździeckiego.

Buty air max będą bardzo wygodne

Kiedy pragniemy uprawiać jakiś sport musimy przyłożyć wszystkich sił, żeby mieć do tego właściwy strój. Im będzie nam lepiej, tym chętniej będziemy trenować, a co się z tym łączy, tym lepsze rezultaty tych ćwiczeń będziemy mieli szansę obserwować. Przez to właśnie chcąc uprawiać sport powinniśmy zaopatrywać się w buty air max, które mają grubą podeszwę oraz będą wyższe przy kostce, więc dadzą nam pewność, że podczas biegania będzie nam wygodnie oraz nie będziemy musieli obawiać się, że skręcimy sobie kostkę. Co więcej takie buty są dobrze ukształtowane, tak żeby każdy nasz krok jak najmniej obciążał nasze stawy, co również przełoży się na nasze zdrowie.

Obuwie wizytówką mężczyzn. A co o Tobie szepcą Twoje buty?

Mężczyźni, podobnie jak kobiety, poddawani są obecnie zdecydowanie większej presji atrakcyjności wizualnej. Wymaga się od nich dbania o ciało i odpowiedniego stroju. Jednym z najistotniejszych elementów męskiego stroju są zdecydowanie stosownie dobrane buty.